fbpx

Napísal 10:20 Ručne zručne

Čo je najlepšie na vyplnenie háčkovanej hračky?

Ak vyplníte hračku dutým vláknom, bude ľahká a perfektne tvarovaná. Pokiaľ však budete chcieť, aby mala niektoré časti ťažšie a stabilnejšie, spolu s dutým vláknom do nej vložte výplňové guľky.

Duté vlákno

Jednou z najobľúbenejších výplní do hračiek je duté vlákno, inak nazývané ako polyesterové rúno. Vďaka mnohým prednostiam si ho určite zamilujete aj vy. V prvom rade treba povedať, že duté vlákno sa úžasne tvaruje a dá sa vložiť aj do tých najmenších častí hračky. Takže či už vypchávate telo, uši alebo noštek, s dutým vláknom to nebude žiadny problém.

Okrem šikovného tvarovania sa rúno môže pochváliť svojou ľahkosťou. Ak však budete chcieť mať hračku trochu ťažšiu, rúno jednoducho navrstvite alebo ho niečím zaťažte.

Vlákno je antialergické, takže hračky s takouto výplňou sú vhodné aj pre tie najmenšie deti. Z praktických vlastností určite poteší, že duté vlákno pôsobí prirodzene, dá sa prať v práčke a navyše nie je vôbec drahé.

Pre úplnosť informácií vám nesmieme zabudnúť povedať, že duté vlákno sa vyrába v dvoch formách – v celkoch, ktoré možno prirovnať k cukrovej vate, alebo ako zhluk menších guliek, s ktorými bude hračka o čosi ťažšia a pevnejšia.

Vlna

Kým polyesterové rúno sa vyrába zo syntetických vlákien, vlna je čisto prírodný materiál. A hoci sú niektorí ľudia na vlnu alergickí, skôr než samotný materiál túto neznášanlivosť zapríčiňujú prípravky, ktorými sa vlna ošetruje. Aby ste mali istotu, že materiál si zachoval svoju hypoalergénnosť, použite na vypĺňanie takú vlnu, ktorá nebola chemicky ošetrená.

Podobne ako duté vlákno, aj vlna sa vyznačuje mäkkosťou a jednoduchým tvarovaním. Ľahké modelovanie však neznamená, že bábika či zvieratko rýchlo stratí svoj tvar. Práve naopak. Vlna je natoľko kvalitná, že hračky s takouto výplňou budú pekne tvarované aj dlho po tom, ako ich uháčkujete.

Problém nebude ani so znečistením. Vlna skvelo odoláva špine, vďaka čomu nebudete musieť hračky čistiť až tak často. Zároveň vám odporúčame, aby ste ich nedávali do práčky alebo sušičky. Vlna by sa tak mohla zdeformovať.

Bavlna

S prírodnými materiálmi ešte nekončíme. Okrem vlny totižto môžete na vypĺňanie hračiek využiť aj bavlnu. Skvelými vlastnosťami bavlny sú mäkkosť, ľahkosť a prispôsobivosť.

Na tomto materiáli tiež oceňujeme, že sa nepredáva len ako zhluk vlákien, ale nájdete ju tiež vo forme bavlnenej vaty alebo ako menšie či väčšie guľky, z ktorých sa dajú formovať hlavy, nošteky alebo iné časti tela.

A čo je ešte lepšie, ak si chcete zaobstarať ekologickejší variant tohto materiálu, k dispozícii máte rozložiteľnú organickú bavlnu. Tá sa pestuje šetrnejšie k prírode – bez využitia toxínov, syntetických hnojív a veľkého množstva vody.

Výplňový granulát

Možno sa budete diviť, ale na vyplňovanie hračiek sa okrem vlákien – syntetických či prírodných – dajú použiť aj iné materiály. Príkladom nevšednej výplne sú polypropylénové guľky, ktoré sú netoxické a dokonca sa môžu vkladať aj do práčky alebo sušičky.

Na rozdiel od vlákien sa však guľky používajú zväčša len na zaťaženie. To znamená, že ak chcete, aby bola niektorá časť hračky – napríklad ucho alebo trup – ťažšia a stabilnejšia, vložíte do nej tento výplňový granulát. Aby si guľky udržali tvar a nerozsypali sa, vložte ich do textílie, napríklad do silonovej pančuchy alebo ponožky, a potom ju uzavrite.

Okrem polypropylénových guliek sa ako výplň do hračiek používajú aj keramické, sklenené alebo gumové guličky.

Kukuričné vlákno

Ako názov naznačuje, táto výplň sa vyrába z kukuričných vlákien. To zároveň znamená, že materiál je organický a hypoalergénny. Kukuričné vlákno sa na pohľad veľmi podobá na klasickú vatu. Takže ak chcete mať hračku pevnejšiu, musíte materiál vrstviť.

Na druhej strane však môžete počítať s mäkkosťou, prispôsobivosťou a možnosťou hračku tvarovať.

Konopná výplň

Konopná výplň sa dá využiť ako podstielka pre zvieratá či ako doplnok do záhradníckeho kompostu. No pre milovníkov ručných prác a zástancov ekologického životného štýlu je skvelou správou, že konopné vlákna sú vhodné aj ako výplň do hračiek.

Výhodou tohto materiálu je, že sa predáva ako zmes vlákien alebo ako zväzok dlhších vlasov. Výber už záleží na tom, čo budete vypĺňať a či sa vám viac hodia kratšie alebo dlhšie kúsky.

Podobne ako pri iných prírodných materiáloch, aj konope sa vyznačuje organickosťou, mäkkosťou a prispôsobivosťou.

Kapok

Kapok nie je v našich končinách veľmi známym pojmom. Ide totižto o strom, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v tropických oblastiach Ameriky, Afriky a Ázie. Kapokové vlákna pochádzajú zo „strukov“, ktoré na týchto stromoch rastú. Materiál sa veľmi podobá na vyššie spomínané konope – a to nielen vzhľadom, ale aj vlastnosťami.

Kapok je totižto hypoalergénny a rozložiteľný materiál. Ak ho budete používať na vyplňovanie hračiek, určite vás poteší, že kapok sa ľahko tvaruje a má jednotnú hustotu.

Pamäťová pena

Pamäťová pena, inak nazývaná aj molitan, je takisto vhodným materiálom na vyplňovanie hračiek. Na to, aby vám poslúžila, si však nemusíte kúskovať penu, ktorú doma na niečo používate. V súčasnosti si bez problémov kúpite molitanovú drť, ktorú nemusíte nijakým spôsobom upravovať.

Vďaka využitiu peny budú hračky mäkké, no zároveň si udržia svoj tvar. Čo sa čistenia týka, pamäťovú penu nevkladajte do práčky ani sušičky. Silná rotácia by ju totižto mohla poškodiť.

Ústrižky textílií

Ak máte doma oblečenie, ktoré už nechcete nosiť, no je vám ľúto ho len tak vyhodiť, využite ho ako náplň do hračky. Tento spôsob je nielenže ekologický, ale aj veľmi rýchly a lacný.

Pri samotnom vypĺňaní si však dajte pozor na to, aby nevznikali nerovnomerné miesta a aby si hračka zachovala pekný tvar. Pre lepšiu stabilitu môžete spolu s ústrižkami dovnútra vložiť výplňový granulát, ktorý ju spevní a zaťaží.

(Visited 4 655 times, 1 visits today)