fbpx

Napísal 17:55 Vlna inšpirácie

7 pomôcok na pletenie a háčkovanie, ktoré by ste mali mať vždy poruke

Meter, háčiky a ihlice určite doma máte. Ale čo také počítadlo riadkov alebo blokovacia podložka? Ak ste doteraz tieto pomôcky na háčkovanie a pletenie nepotrebovali, mali by ste si ich zaobstarať. Nikdy neviete, kedy sa zídu.

Podložka na blokovanie pletenín

Po tom, ako si nejaký odev uháčkujete alebo upletiete, by ste ho mali zablokovať. Blokovanie je jednoduchá technika, ktorá pomáha vytvarovať pleteninu (šály, svetre, ponožky), a zabezpečuje, že kúsok si nastálo udrží svoj tvar.

No a ako taký háčkovaný alebo pletený kúsok zablokovať? V prvom rade si zadovážte blokovaciu penovú podložku, ktorá sa skladá podobne ako puzzle. Následne namočte pleteninu do vody, vyžmýkajte ju a uložte na blokovaciu podložku.

Keďže podložka má pravidelné štvorcové rozmery, budete presne vedieť, ako odev vyrovnať. Posledným krokom je upevnenie pleteniny pomocou špendlíkov. Kúsok nechajte vyschnúť a môžete si byť istí, že sa nebude nijako deformovať.

A aj keď nie je nutné blokovať všetky kúsky, takúto podložku by ste mali mať vždy poruke.

Gobelínová ihla

Nie je ihla ako ihla. A pri háčkovaní a pletení to platí obzvlášť. Na takéto projekty sa vám viac než klasická ihla hodí takzvaná gobelínová ihla (tiež známa ako vyšívacia). Tá je hrubšia, ma tupý hrot a na opačnom konci sa nachádza väčšie oko.

Vzhľad súvisí s jej použitím. Gobelínová ihla totižto slúži na zošívanie s hrubšou priadzou, a preto musí mať veľké oko. Rovnako nemusí byť príliš ostrá, pretože ňou budete prechádzať cez pomerne riedky a poddajný materiál.

Pri výbere si dávajte pozor na dĺžku ihly, ktorá závisí od veľkosti háčkovanej alebo pletenej vecičky.

Balenie vyšívacích ihiel nájdete aj v e-shope Mimib.sk. Sada obsahuje šesť ihiel s rôznymi dĺžkami. Nemusíte si tak kupovať viac veľkostí po jednom kuse.

Označovač stehov

Ako napovedá názov, označovač stehov je malé náčinie, ktoré slúži na označenie stehov a dôležitých miest vo vašom projekte. Ak si stehy poctivo označíte, oveľa lepšie sa vám po dlhšom čase bude v háčkovaní alebo pletení pokračovať.

Pokiaľ ide o prevedenie, môžete si vyberať medzi prstencovými alebo zapínacími označovačmi. Oba typy si môžete kúpiť v najpestrejších farbách.

No a tie prstencové sa navyše vyrábajú nielen ako kruhy, ale aj v tvare trojuholníkov či s rôznymi dekoráciami.

Kruhové ihlice

Aj keď kruhové ihlice nebude potrebovať vždy, určite by ste ich doma mali mať. Veď nakoniec, pomocou nich si dokážete upliesť ponožky, baretky, podložky pod šálku či niektoré časti väčších kúskov (rukávy, rolákový diel svetra a podobne).

Pri výbere si dávajte pozor na dĺžku. A nemyslíme tým len dĺžku ihlíc, ale celkovú dĺžku, ktorá sa rovná obvodu háčkovaného alebo pleteného kúsku. To znamená, že musíte skontrolovať dĺžku dvoch ihlíc a lanka, ktoré ich spája.

Rovnako si všimnite aj hrúbku ihlíc. Od nej totižto závisí, akú priadzu budete môcť pri pletení používať.

Viac informácií o využití a výbere kruhových ihlíc nájdete v našom nedávnom článku.

Náprstok

Používate pri háčkovaní a pletení viacero farieb naraz? Alebo len chcete, aby sa vám priadza pekne kĺzala a nespôsobovala vám na prstoch bolestivé ryhy? Tak či onak, v oboch prípadoch vám odporúčame používať náprstok.

Známym je takzvaný nórsky náprstok z chirurgickej ocele, ktorý má tvar akéhosi tunelu s dvomi krúžkami. Náprstok si nasuňte na ukazovák tak, aby bol jeden krúžok na vonkajšej strane prsta a druhý na jeho vrchu. Následne už len stačí prevliecť priadzu cez oba krúžky a pustiť sa do práce.

Popletky, ktoré náprstok potrebujú a nemajú k dispozícii takýto oceľový, si ho môžu samy uháčkovať. A to napríklad podľa tohto jednoduchého návodu.

Počítadlo riadkov

Podobne ako pri označovači stehov, aj počítadlo riadkov využijete najmä vtedy, keď sa po dlhšom čase vrátite k rozrobenému projektu. Na záver každého pletenia si totižto označíte, koľko riadkov ste urobili.

Overenou klasikou je kruhové počítadlo, ktoré si nasadíte na ihlicu, a po dokončení riadku si otáčaním nájdete požadované číslo.

Ďalšou možnosťou sú stláčacie počítadlá. Tie fungujú tak, že po dokončení riadku stlačíte gombík, a potom vám naskočí ďalšie číslo.

Výhodou takýchto počítadiel je, že si ich môžete navliecť na priadzu a prevesiť cez krk.

Pomocné ihlice

Ihlice kúpite v niekoľkých prevedeniach. Okrem rovných či kruhových existujú aj pomocné ihlice, ktoré mávajú rôzny tvar a používajú sa na špecifické časti pletených kúskov.

Ako príklad uvádzame pomocné ihlice, ktoré sú v strednej časti zakrivené. Takéto ihlice použijete napríklad pri pletení osmičkového vzoru. Pomocou nich dosiahnete to, že očká sa nebudú kĺzať.

Zdroj: Pschemp, CC BY-SA 3.0, Wikimedia.org

A keď budete pracovať so zvyšnými očkami, tie z osmičkového vzoru budete mať oddelené.

Zakrivené pomocné ihlice si vyberajte tak, aby boli približne rovnako hrubé ako tie rovné. Pokiaľ ide o materiál, môžete si kúpiť hliníkové či plastové. A to v rôznych farebných prevedeniach. 

(Visited 3 532 times, 1 visits today)