fbpx

Napísal 23:43 Ručne zručne

Kruhové ihlice: Ako s nimi pracovať a kedy sa hodia najviac?

Pletený kúsok v tvare kruhu by ste si mohli zhotoviť aj pomocou rovných ihlíc. Rovné stehy by ste však museli neskôr zošívať alebo spojiť ďalším pleteným stehom. Aby ste nemali prácu navyše, zaobstarajte si kruhové ihlice. Narábanie s nimi je veľmi jednoduché, o čom vás presvedčíme v tomto článku.

Ihlice nachystané? Poďme na to.

Najprv si urobte voľný uzol na začiatku pravej ihlice. Hneď po tom začnite nahadzovať jednoduché očká a posúvajte ich smerom na kruhové lanko.

Rovnaký výsledok dosiahnete aj tak, že namiesto ľavej ihlice si pri nahadzovaní pomôžete druhou rukou, ako to urobila popletka Kristen v tomto návode.

Keď už máte nahodené očká po celom obvode ihlíc, uistite sa, že smerujú do stredu kruhu a nie sú poprekrúcané na všetky strany. Tento krok je dôležitý najmä preto, aby si kúsok zachoval svoj tvar a nezostal zdeformovaný (nepoužiteľný).

V ďalšom kroku je potrebné umiestniť na pravú ihlicu označovač, vďaka ktorému budete poznať koniec a začiatok a takisto budete mať prehľad o počte nahodených očiek.

Ďalej prichádza na rad priberaný steh, s ktorým oba konce prepojíte a budete tak rozširovať veľkosť kúsku.

Nezabudnite však na to, že očká treba neustále posúvať po obvode, a tak ich presúvať z jednej ihlice na druhú. Týmto spôsobom budete postupovať dovtedy, kým nedosiahnete požadovanú veľkosť pleteného kúsku.

No a tak ako pri pletení s klasickými rovnými ihlicami, aj v tomto prípade majte klbko vlny položené po pravej strane.

Na dĺžke záleží

A tak ako pri rovných ihliciach, aj tie kruhové majú presnú hrúbku z istého dôvodu. Ak si totižto vyberiete tenkú alebo hrubú ihlicu, jej veľkosti musíte prispôsobiť aj hrúbku priadze. Inak povedané, ak je hrubá ihlica, treba použiť aj hrubú vlnu a naopak.

V prípade háčikov na háčkovanie napríklad platí pravidlo, že ak je jeho hrúbka 4 milimetre, akurátna priadza je hrubá od 3,5 do 4,5 milimetrov. Týmto princípom sa môžete riadiť aj pri výbere kruhových ihlíc a priadze.

Čo sa týka dĺžky kruhových ihlíc a umelého lanka, na týchto atribútoch záleží. Celková dĺžka (lanko plus dve ihlice) predstavuje obvod vášho kúsku. Takže ak chcete, aby mala čiapka obvod 40 centimetrov, ihlice musia mať takúto dĺžku. Kruhové ihlice majú dĺžku od 23 do 150 centimetrov.

Na kruhových ihliciach je skvelé to, že dĺžka a hrúbka sa dajú navzájom kombinovať. Stačí si kúpiť viacero ihlíc a laniek, ktoré sa dajú podľa potreby spájať.

Čo všetko s nimi zhotovíte

Prirodzene, kruhové ihlice využijete pri akýchkoľvek kúskoch oblečenia alebo doplnkoch, ktorých súčasťou sú okrúhle tvary. A nemusí sa to týkať celého kúsku, ale len jeho časti.

Ako príklad spomenieme sveter, na ktorom môžete upliesť pomocou kruhových ihlíc rukávy alebo rolákový diel.

Ďalšími typickými kúskami, ktoré jednoducho zhotovíte vďaka kruhovým ihliciam, sú čiapky, baretky, čelenky, podložka pod šálku alebo ponožky.

Medzi väčšie kúsky, na ktoré budete potrebovať ihlice s dlhším lankom, patria sukne, šály či nákrčníky.Do kruhu sa dá pliesť aj sveter, ak začínate odspodu, alebo tá časť kardiganu, ktorá je prevesená cez krk. No predtým, než sa do náročnejších projektov pustíte, vyskúšajte si niečo jednoduchšie a menšie, napríklad spomínané ponožky alebo čelenku.

(Visited 4 088 times, 1 visits today)