fbpx

Napísal 15:46 Ručne zručne

Prinášame 8 najlepších návodov na háčkované sukne. Oživte si šatník niektorou z nich

Priliehavá sukňa s viazaním alebo volánmi sa hodí na voľný čas. Do práce sa zase skvelo hodia tie s dĺžkou po kolená alebo v midi verzii. Ako si ich uháčkovať? Povieme vám v tomto článku.

Ombré maxi sukňa

Ak obľubujete dlhé sukne, tento kúsok sa vám určite zapáči. Maxi sukňu si uháčkujete z 500-gramovej zmesovej priadze, ktorá obsahuje 50 % akrylu a 50 % bavlny.

Ombré vzhľad dosiahnete tak, že si zadovážite priadzu s takýmto farebným prelivom. Čo sa týka náčinia, potrebujete tiež gobelínové nožnice a háčik veľkosti 3,25 mm.

No a následne sa môžete pustiť do práce. Na začiatok si vystačíte s jednoduchými a dvojitými stĺpikmi, pomocou ktorých vytvoríte súmerný vzor so stredne veľkými očkami. Neskôr sa však sukňa rozširuje a zhruba vo výške stehien začínate háčkovať kosoštvorcový vzor. Ten siaha až do spodnej časti.

Na tejto sukni sa nám obzvlášť páči westernový nádych. Pokojne ju teda skombinujte so širokým opaskom, kovbojskými čižmami a budete vyzerať šik. Keďže sukňa nemá hustý vzor, dajte si pod ňu spodničku.

Pomocou návodu si uháčkujete sukňu vo veľkosti S – XL. Na väčšiu sukňu budete potrebovať viac priadze.

Sukňa z babičkiných štvorcov

Pripravte si niekoľko klbiek bavlnených priadzí (farebné aj čierne), háčiky veľkosti 3, 4 a 5 mm, nožnice, ihlu a môžeme začať. Táto sukňa pozostáva z 30 babičkiných štvorcov, ktoré zvládne aj začiatočník.

No keďže sukňa má tvar do písmena A, postupne sa rozširuje. Takže štvorce v hornej časti budú menšie a tie v spodnej časti budú väčšie (preto aj háčiky s odlišnými hrúbkami).

Aké farby pre štvorce zvolíte, necháme na vás. Štvorce by však mali byť farebné a kontrastné, pretože na ich spojenie a na háčkovanie časti okolo pásu využijete čiernu priadzu. Na záver do strednej časti prišite osem menších gombíkov.

Šírka pásu je pri veľkosti M/L 76 až 81 centimetrov. Popletka, ktorá vystupuje pod prezývkou Hey Day Crochet, využíva britskú terminológiu. Písaný návod je však veľmi jednoduchý, preto sme si istí, že si sukňu bez problémov uháčkujete.

Ak vyhľadávate skôr video inštrukcie, odporúčame vám návod od popletky Ophelie.

Priliehavá sukňa s viazaním

Máte radi priliehavé kúsky? Ak áno, odporúčame vám návod popletky Danielle. Tá si uháčkovala sukňu, ktorá dokonale obopína telo. Tento kúsok okrem toho vystihuje dĺžka do polovice stehien a viazanie v oblasti pásu.

Sukňa môže pre niekoho pôsobiť vyzývavo. Dá sa to však napraviť tým, že si zhotovíte dlhšiu sukňu alebo zachováte jej pôvodnú dĺžku a budete ju nosiť nižšie (namiesto od pása si ju dáte až na boky).

No ale teraz poďme k samotnému návodu. Ešte predtým, ako začnete háčkovať, si vyznačte, koľko očiek potrebujete v ktorej časti. Keďže sukňa má puzdrový strih, najprv budete očká priberať a postupne zas odoberať. Samozrejme, počet očiek a teda aj šírka závisí od toho, pre akú veľkosť sukňu háčkujete (návod je určený pre XS – S).

Následne začínate háčkovať jedndouché retiazky, ktoré budete po každom centimetri kombinovať s dlhými stĺpikmi. Vzor je veľmi jednoduchý. No a keďže nepresvitá a nemá žiadne veľké očká, môžete nosiť sukňu priamo na telo bez spodničky.

Na zhotovenie takejto sukne potrebujete priadzu umelú priadzu (napríklad akrylovú) a háčik veľkosti 3,75 mm.

Sukňa s volánmi

Táto sukňa je tej predošlej veľmi podobná. Podobne ako fialová sukňa, aj táto má puzdrový strih a je určená na nosenie do pása. Zmena nastáva len pri háčkovaní hornej a dolnej časti.

V hornej časti je totižto potrebné uháčkovať širší pás z jednoduchých retiazok. No a v tej dolnej sa nachádzajú dva volány. Najprv musíte uháčkovať väčší na úplnom konci sukne. 

Keď ho máte hotový, odpočítajte si päť riadkov smerom hore. No a v tejto časti uháčkujte menší volán. V oboch prípadoch si dávajte pozor, aby sa lem naozaj vlnil a mal požadovaný tvar.

Aby vyzeral kúsok krajší a nápaditejší, zvoľte si na sukňu a volány dve rozličné farby. Popletka Adomah si napríklad vybrala kombináciu žltej a oranžovej.

Pokiaľ ide o typ priadze a náčinie, na háčkovanie tejto sukne potrebujete akrylovú vlnu a háčiky veľkosti 5 a 5,5 mm.

Jednoduchá pásikavá sukňa

Háčkovanie tejto sukne je veľmi jednoduché. Pracovať budete len s jednoduchými očkami. Princíp spočíva najmä v tom, že kým v jednom smere budete háčkovať s námorníckou modrou, v opačnom použijete bielu priadzu. Samozrejme, je na vás, akú kombináciu farieb si vyberiete.

Zdroj: Garnstudio.com

Dávajte si však pozor na správne určenie mier. Pri veľkosti S je obvod pása 64 cm, obvod spodného lemu je 104 cm a dĺžka sukne je 50 cm. Miery sa líšia v závislosti od toho, aké číslo potrebujete. Podrobné informácie nájdete v tomto písanom návode.

Na zhotovenie takejto sukne budete potrebovať priadzu zo 100 % bavlny a háčik veľkosti 3 mm.

Sukňa ako doplnok k plavkám

Ak sa pri nosení plaviek necítite pohodlne a radi by ste spodnú časť niečím prehodili, táto suknička je niečo pre vás. Vyzerá štýlovo, nie je upnutá a vďaka tomu sa v nej budete cítiť úplne komfortne.

Popletka Krystal na háčkovanie tejto sukne použila akrylovú priadzu od značky Red Heart a háčik veľkosti 5 mm.

Ako sama zdôrazňuje, v tomto návode budete robiť veľa dvakrát nahodených dlhých stĺpikov. Tie budete kombinovať s dlhými stĺpikmi a klasickými retiazkovými očkami.

Nakoniec v hornej časti umiestnite okolo pása retiazkovú šnúrku, ktorá slúži na stiahnutie a zviazanie.

Návod si môžete pozrieť v tomto videu.

Elegantná sukňa po kolená

Táto sukňa sa nám páči hlavne preto, že pôsobí elegantne, takže ju môžete využiť kedykoľvek. Na bežný deň do práce aj na slávnostnejšie udalosti. A ako si ju uháčkovať? To sa dozviete od popletky Eleny, ktorá na svojom YouTube kanáli Lenysea zdieľa podrobný návod.

Najprv si pripravte akrylovú priadzu a háčik veľkosti 5 mm. Výber farby necháme na vás.

Na začiatok si uháčkujte klasickú retiazku a presvedčte sa, že je rovná a nie zvlnená. Z retiazky následne uháčkujte približne dva riadky dvojitých stĺpikov.

Háčkovanie ďalej pokračuje vzorom s malými očkami, ktorý sa bude opakovať až do spodnej časti sukne. Elena spodný lem zakončila polkruhovým vzorom. Ale či necháte lem rovný, alebo sa takisto rozhodnete pre vlnky, to zostáva na vás.

Vzorovaná midi sukňa

No a ako sme dlhšou sukňou začali, podobným kúskom náš výber aj ukončíme. Tentoraz tu však máme midi sukňu, ktorej dĺžka siaha približne do polovice lýtok.

Vzor je trochu náročnejší, pretože od jednoduchých retiazok budete postupne prechádzať k vzoru s väčšími očkami. Navyše, sukňa je v hornej časti priliehavejšia a zhruba od stehien sa začína rozširovať.

Zdroj: Josi Hannon Madera via Ravelry.com

Aby ste sa nepomýlili a uháčkovali ju presne v takejto podobe, dodržujte pokyny v písanom návode.

Popletka Josi na zhotovenie sukne odporúča elastickú priadzu (čiže niečo s prímesou umelých vlákien). Okrem toho budete potrebovať háčik veľkosti 5 mm, gobelínové nožnice, ihlu a označovače.

(Visited 4 622 times, 1 visits today)