fbpx

Napísal 12:56 Ručne zručne

Pripravte sa na leto. Prinášame 8 najlepších návodov na háčkované plavky

Extravagantné na viazanie či jednoduché v tvare trojuholníkov. Uháčkujte si originálne plavky vďaka týmto skvelým návodom. 

Jednodielne plavky v tyrkysovej farbe

Popletka, ktorá má svoj YouTube kanál Annoo Crochet Designs, prináša návod, ako si uháčkovať jednoduché jednodielne plavky. Na ich zhotovenie budete potrebovať akrylovú priadzu Alize Diva Stretch, ktorá sa vďaka elasticite a jemnosti hodí na jarné a letné kúsky.

Okrem nej si prichystajte háčik veľkosti 2,75 mm, nožnice a ihlu. No a môžete začať háčkovať spodnú časť plaviek, ktorá pozostáva z jednoduchých retiazkových stehov. Úplne prvý riadok obsahuje sto očiek a postupne sa tento počet znižuje.

Tým dosiahnete, že nohavičky budú mať klasický trojuholníkový tvar. Po tom, ako uháčkujete najužšiu časť, sa opäť začnú riadky rozširovať. Takýmto spôsobom vytvoríte celé nohavičky.

Následne po obvode vytvoríte riadok, ktorým dva diely nohavičiek spojíte a vďaka ktorému začnete háčkovať časť trupu. Tá pozostáva z jednoduchých riadkov a riadkov, ktoré pripomínajú hviezdice.

Aby mali plavky požadovaný tvar, nezabudnite, že na začiatku budú očká ubúdať, a zhruba od polovice bude ich počet narastať. Keď vytvoríte celý trup, stačí už len uháčkovať dve jednoduché ramienka.

Návod je skvelý preto, že popletka uvádza počet očiek v každom riadku. Navyše, tento kúsok je vcelku nenáročný, takže si ho určite doma bez problémov zhotovíte.

Nápadité monokini

Ak ste doteraz o tomto type plaviek nepočuli, čítajte ďalej. Vďaka tomuto návodu si vytvoríte skutočne štýlové monokini. Ich spodnú časť si zhotovíte podobne ako v návode vyššie. Háčkovanie sa mení, až keď sa dostanete do oblastí bokov.

Tam budete pomocou jednoduchých retiazkových stehov háčkovať väčšie očká, vďaka čomu vytvoríte sofistikovaný a tak trochu extravagantný vzor.

Podobne ako pri jednodielnych plavkách, aj v tomto prípade platí, že plavky sa najprv zužujú a potom zas rozširujú. Po bokoch aj v strede plaviek sa nachádzajú lemy v tvare háčkovaných kruhov, ktoré popletka v návode podrobne vysvetľuje.

Keď budete mať časť trupu hotovú, prichádza na rad háčkovanie trojuholníkového topu (návod uvádzame v ďalšej časti). Ten po zhotovení k vzorovanému dielu buď prišijete, alebo ich spojíte háčkovaním.

Aby ste mohli plavky uväzovať (za krkom, na chrbte, na nohavičkách), vystačíte si s jednoduchými retiazkovými očkami.

Trojuholníkový bikiny top

Na zhotovenie tohto kúsku budete potrebovať priadzu zo 100 % bavlny, háčik veľkosti 3,5 mm, nožnice, niť, ihlu a spony na zapínanie.

Na rozdiel od bikiny nohavičiek, ktoré sa háčkujú vo vodorovných retiazkach, základom trojuholníkového topu je zvislý dvojitý stĺpik. No na začiatok vytvorte retiazku z ôsmich očiek (počet očiek závisí od toho, akú veľkosť trojuholníka potrebujete). K nej dorobte ďalšie štyri.

Od štvrtého očka začnite háčkovať dlhý stĺpik. Keď ho máte hotový, urobte dlhý stĺpik v opačnom smere. Vytvoríte tak základný trojuholníkový tvar.

Nakoniec opäť vytvorte tri extra očká a začnite háčkovať dlhý stĺpik naspäť. Opakovaním tohto postupu zhotovíte celý trojuholník. V jeho spodnej časti (dĺžka pod prsiami) takisto uháčkujte dlhý stĺpik.

Po tom, ako zhotovíte dva rovnaké trojuholníky, buď ich medzi prsiami zošite, alebo ich spojte háčikom a priadzou.

Pomocou dlhého stĺpika si zhotovíte aj ramienka, ktoré v tomto prípade merajú 44 centimetrov. Dĺžka však, samozrejme, závisí od konkrétnej postavy.

Z ramienok uháčkujte aj dvojitý stĺpik, ktorý tvorí vedie okolo hrudníka na chrbát. No a na záver vám už len stačí spojiť ramienka s týmto stĺpikom, prišiť v zadnej časti dve spony a plavky sú hotové.

Vrchný diel v prevedení crop-top

Popletky, ktoré vedia uháčkovať trojuholníkový bikiny top, nebudú mať s týmto kúskom žiadny problém. Základom sú tiež dva trojuholníky, ktoré dopĺňa hrubší háčkovaný pás. Ten zhotovíte pomocou dlhých stĺpikov, ktoré uháčkujete viackrát jedným aj druhým smerom.

Koľko stĺpikov urobíte, záleží od toho, akú dĺžku pásu pod prsiami chcete vytvoriť. V zadnej časti plavky spojíte pomocou retiazky z dlhých stĺpikov. Alebo len nechajte v zadnej časti dlhšiu priadzu a plavky viažte.

Na zhotovenie crop-top bikín budete potrebovať háčik veľkosti 3,75 mm, priadzu zo 100 % bavlny a nožnice.

Tento návod sa nám páči najmä preto, že popletka uvádza nielen video postup, ale aj podrobné písané inštrukcie. Dokonca tu nájdete informácie o rozmeroch trojuholníkov podľa veľkosti košíkov.

Celý návod nájdete na tomto webe

Jednoduchý spodný diel bikín

Hoci sme už háčkovanie spodného dielu bikín na začiatku popisovali, tento návod sa nám takisto páči. A to hlavne vďaka nadčasovosti a zopár vychytávkam. No poďme na to po poriadku.

Najprv si zhotovte jeden súvislý diel, ktorý začnete háčkovať od najširšej časti pomocou jednoduchých retiazok. Vzor nie je ničím špecifický, takže háčkovanie vám pôjde od ruky. 

Ako pri jednodielnych plavkách, aj pri týchto nohavičkách myslite na to, že postupne bude počet očiek ubúdať a od najužšej časti ich budete opäť pridávať.

Keď máte hlavnú časť hotovú, po bokoch ju prepojte dvojitým stĺpikom. Dvojitý stĺpik urobte ešte raz po celom obvode plaviek.

No a teraz jedno vylepšenie. Aby boli plavky v bokoch prispôsobivé, urobte ešte stehy, ktorými do celého obvodu zapracujete elastickú priadzu.

Tento návod vám odporúčame aj preto, že v ňom nájdete rozmery podľa veľkosti nohavičiek. No a že je táto staroružová farba momentálne trendy, o tom niet najmenších pochýb.

Bikiny nohavičky s vysokým pásom

Tak ako pri všetkých spomínaných bikiny nohavičkách, aj pri týchto si na začiatok musíte vytvoriť jeden celok pozostávajúci zo zadnej a prednej časti.

Rozdiel je však v tom, že na začiatku zadnej časti a na konci prednej časti musíte uháčkovať jednoduché retiazky, pomocou ktorých vytvoríte veľké očká. Docielite tým to, že bikiny nohavičky budú mať nezvyčajný vzor práve v oblasti pása.

Aby boli bikiny ešte nápaditejšie, v bokoch ich spojte len priadzou a jednoduchými retiazkami. Ak sa rozhodnete pre neutrálnu tmavú farbu, ako to urobila popletka Dana, tento kúsok skombinujete s rôznymi vrchnými dielmi. A to je ďalšie plus.

Na zhotovenie tohto kúsku budete potrebovať 100 % vlnu a háčik veľkosti 5 mm.

Čipkovaný bikiny top 

Po trojuholníkoch a crop-tope tu máme niečo náročnejšie. Tento vrchný diel je krásny, no zaberie vám aj viac času. Dôkazom toho sú napokon aj návody popletky Mimi, ktorá háčkovanie tohto kúsku popisuje v dvoch 45-minútových videách.

Základným prvkom tohto bikiny topu sú dva trojuholníky, s ktorými nebudete mať problémy. Dávajte si však pozor na zvyšné časti, ktoré tvorí najmä čipkovaný vzor (väčšie háčkované očká). Navyše, top siaha až pod krk, takže vám dá aj viac zabrať.

Vytvoriť uväzovanie okolo krku a na chrbte bude oveľa jednoduchšie, než háčkovanie samotného topu. Vystačíte si s dlhými stĺpikmi alebo jednoducho top uväzujte len pomocou priadze.

Pokračovanie návodu nájdete v tomto videu

Extravagantný bikiny top na viazanie

No a na záver niečo odvážne a netradičné. Tento bikiny top na viazanie si uháčkujete zo 100 % bavlny. Okrem nej si prichystajte aj háčik veľkosti 2,5 mm a nožnice. Na začiatok si uháčkujte hrubý pás, ktorý slúži na uväzovanie okolo hrudníka.

Až na konci tohto pásu začnite háčkovať v strede lomený trojuholník. Hneď ako ho dokončíte, v oboch rohoch pripevnite retiazku, ktorá poslúži na uväzovanie okolo krku a hrudníka.

Rovnako postupujte aj na opačnom konci pásu. Uháčkujte z neho trojuholník a pripevnite retiazky na viazanie. Extravagantný kúsok máte hotový.

(Visited 9 536 times, 1 visits today)