fbpx

Napísal 13:02 Vlna inšpirácie

7 inšpirácií na háčkované vecičky, ktoré sa vám zídu nielen na záhradke

Potrebujete v niečom prenášať priesady a menšie náčinie? Uháčkujte si praktickú tašku, do ktorej hravo zmestíte lopatku či nožnice. Pre milovníkov záhradkárčenia tu máme aj ďalšie skvelé inšpirácie na pekné a užitočné háčkované vecičky.

Háčkovaná mreža 

Na háčkovaní záhradnej mreže je skvelé to, že vy sami si zvolíte, ako bude vyzerať. Vzor nie je presne daný. No myslite na to, aby bol riedky. To znamená, že by sa na mreži mali nachádzať väčšie očká.

Mreža totižto v záhrade poslúži na to, aby sa po nej mohli ťahať rastliny, napríklad uhorky alebo hrášok.

Ak by bol vzor príliš hustý, stonky by sa nemohli okolo priadze uchytiť a ďalej rásť do výšky. Preto vám odporúčame uháčkovať si vzor, aký vo svojom videu zhotovila popletka Sirin.

Jej vzor nesie príznačný názov – záhradný steh. Vytvoríte si ho pomocou priadze, ktorá pozostáva z bambusu a akrylu, a okrem toho budete potrebovať háčik veľkosti 3,5 mm.

Pre začiatočníkov tu máme druhé odporúčanie. Je ním návod z kanála New Stitch a Day. Pri háčkovaní mreže z takéhoto vzoru si vystačíte s retiazkovými očkami a stehmi. Pokiaľ ide o materiál, zadovážte si vlnenú priadzu.

Keď budete mať mrežu hotovú, umiestnite ju do pevného rámu. No a už len čakajte na to, ako budú vaše rastlinky pekne rásť.

Záhradná zástera

Tak ako pri háčkovanej mreži, aj v prípade záster máte na výber z viacerých vzorov. Na zhotovenie tejto zelenej budete potrebovať priadzu zo 100 % bavlny a háčiky veľkosti 4 a 5 mm.

Rátajte tiež s tým, že budeme musieť uháčkovať vzory ovocia a zeleniny samostatne.

Na tejto zástere sa nám páči, že má praktické vrecká. No rovnako aj tie musíte uháčkovať zvlášť. Podrobný písaný návod nájdete na webe Favecrafts.com.

Druhou alternatívou je, že si zásteru uháčkujete z niekoľkých babičkiných štvorcov. Popletka Monika zverejnila na YouTube návod na takúto zásteru v slovenčine, čo je veľkou výhodou.

Jej zástera má však detský rozmer, preto na zásteru pre dospelého človeka musíte vyrobiť viac babičkiných štvorcov a potom ich zošiť.

K zásterám ešte dodávame niekoľko odporúčaní o starostlivosti. Keďže ide o kúsok „oblečenia“ a odev sa s veľkou pravdepodobnosťou zašpiní, musíte ho prať.

Robte to však vo vlažnej vode a pri jemnom cykle. Zásteru nežehlite a ak ju chcete sušiť v sušičke, tiež to robte pri nízkej teplote a jemnom cykle.

Taška na náčinie

Michael Sellick sa venuje háčkovaniu a svoje návody zdieľa na YouTube kanáli The Crochet Crowd. V jednom z videí ukazuje, ako si uháčkovať záhradnú tašku na náčinie. Vopred vás však upozorňujeme, že tento projekt je časovo náročnejší.

Taška je veľká, jednotlivé kúsky musíte háčkovať samostatne a následne ich spojiť dokopy. Navyše, taška má okrem spodnej časti a bočných stien tri vrecká. Takže tieto kúsky sú ďalšou prácou navyše.

Čas pri tomto projekte však určite stojí za to. Tašku môžete v záhrade využívať na prenášanie priesad vo veľkej časti a do menších vreciek môžete uložiť drobné náčinie (rukavice, nožnice, lopatky a podobne).

Na zhotovenie takejto tašky potrebujete priadzu zo 100 % bavlny a háčik veľkosti 4 mm.

Závesné držadlá na kvetináče

Prichystajte si bavlnenú priadzu, 6-milimetrový háčik, nožnice a jeden kovový krúžok s priemerom približne 2,5 cm.

Na začiatok uháčkujte kúsok v tvare hviezdice (kvetu). Rozmer hviezdy musí byť dostatočne veľký na to, aby sa naň vošiel kvetináč.

Z každého cípu tejto hviezdy háčkujte pomocou dvojitého stĺpika držadlá, ktoré budú slúžiť na zavesenie. Do spodnej časti umiestnite strapec priadze, ktorý pripomína panáčika a ktorý má skôr estetický, než praktický účel.

No a nakoniec posledný krok. Háčkované držadlá prevlečte v požadovanej výške cez kovový krúžok. Ten okrem spojenia držadiel slúži aj na zavesenie.

Takto zhotoveným kúskom môžete skrášliť nielen záhradu, ale aj interiér domu.

Návodov na háčkované držadlá existuje niekoľko a s rôznymi vzormi. Ako inšpiráciu vám poslúži výber na webe Balconygardenweb.com.

Háčkovaný klobúk

Po zásterách tu máme druhý kúsok odevu. Obzvlášť v lete by si milovníci záhradkárčenia mali aspoň jeden háčkovaný klobúk zaobstarať.

Takýto kúsok vám neposlúži len na ochranu pred slnkom, ale budete v ňom vyzerať originálne a štýlovo.

Takže ak aj vy patríte k vášnivým záhradkárom, nachystajte si priadzu z umelého vlákna, háčik veľkosti 4 mm, nožnice a gobelínovú ihlu s veľkým očkom.

Základom takéhoto klobúka je háčkovanie magického kruhu, ktorý budete postupne zväčšovať pomocou retiazkových očiek.

A akokoľvek sa môže háčkovanie klobúku zdať jednoducho, dávajte si pozor na to, aby ste nevytvorili len dvojrozmerný kruh namiesto plastickej polgule.

Písaný návod na tento štýlový klobúk nájdete na webe Sewrella.com.

Obaly na kvetináče

Viac estetickou než praktickou záležitosťou sú háčkované obaly na kvetináče. Na ich háčkovanie budete potrebovať vlnenú alebo akrylovú priadzu, háčik veľkosti 5,5 mm, nožnice a ihlu.

Pre vylepšenie môžete na jeden obal použiť aj viacero farieb, ako to vo svojom návode urobila popletka Jamey. Okrem toho, že použila dve neutrálne farby, obal oživila výraznou ružovou a strapcovitými panáčikmi.

Ak chcete uložiť kvetináče na trávnik, namiesto klasickej priadze zvoľte radšej stredne hrubý špagát alebo pevnejšiu merino vlnu. Na takéto kúsky budete potrebovať aj hrubší háčik, napríklad s veľkosťou 7 alebo 8 mm.

Inšpiráciou vám môže byť návod od popletky Sarah, ktorá si obal na kvetináč vytvorila práve zo spomínaného špagátu.

Dekorácie na záhradné osvetlenie

Na záver vám prinášame vcelku jednoduchý návod, pomocou ktorého si uháčkujete kvetinové dekorácie na záhradné osvetlenie.

Na zhotovenie takéhoto kúsku vám poslúži akrylová priadza značky Red Heart a okrem nej budete potrebovať nožnice a háčik veľkosti 5 mm.

Zdroj: Snappy-tots.com

Keď máte všetko pripravené, pustite sa do práce. Výroba takejto dekorácie stojí hlavne na háčkovaní väčších očiek a základných stehov.Celý projekt vám nezaberie viac ako hodinu a zvládnu ho aj úplní začiatočníci.

(Visited 3 352 times, 3 visits today)