fbpx

Napísal 14:01 Vlna inšpirácie

9 skvelých inšpirácií na pletenie a háčkovanie zo zbytkov vlny

Z drobných zvyškov priadze si dokážete zhotoviť veľa dekoratívnych aj praktických kúskov. Presvedčte sa o tom v našom výbere.

Babičkine kruhy

Kruhové vzory alebo babičkine kruhy. Aj pod takýmto názvom nájdete návody na okrúhle háčkované kúsky, ktoré môžete použiť ako podložku pod šálku, mandalu alebo inú dekoráciu.

Na zhotovenie babičkiných kruhov si vystačíte s necelým kĺbkom vlny, háčikom veľkosti 5 mm, nožnicami a ihlou.

Ak s háčkovaním ešte len začínate, odporúčame vám riadiť sa podrobnými návodmi. Kruhové vzory sú síce jednoduché, ale dôležité je háčkovať tak, aby okraje zostali rovné a neohýbali sa do strán.

V prípade, že chcete kruhový vzor trochu ozvláštniť, urobte namiesto klasického kruhu vzor kvetu, pri ktorom sa postupuje podobne. Zrozumiteľne vysvetlené návody nájdete u popletky Sarah-Jayne, ktorá na YouTube vystupuje ako Bella Coco.

Pre vyznávačov písaných návodov odporúčame tento od Kathryn Vercillo.

Zošívané deky

Okrem babičkiných kruhov poznáme aj babičkine štvorce. No a z oboch týchto kúskov si viete urobiť jednu väčšiu deku. Stačí, ak si zo zvyškov vlny uháčkujete viacero kruhov alebo štvorcov a potom ich zošijete dokopy. Jednotlivé časti sa dajú spojiť aj háčkovaním.

Vďaka použitiu viacerých farieb bude deka vyzerať pestro a možno aj trochu extravagantne. Ak až toľko zbytkov nemáte, pokojne si zo štvorcov zhotovte niečo iné. Praktickými kúskami do domácnosti sú napríklad obliečky na vankúše alebo rohožka.

Jednoduchá čelenka

Či už chcete zimnú čelenku alebo čelenku ako módny doplnok, to zostáva na vás. Na týchto kúskoch je však skvelé to, že sa dajú uháčkovať z malého množstva vlny.

Dobrým príkladom je čelenka, ktorú si uháčkovala popletka z YouTube kanálu Littlejohn’s Yarn. Čelenka má väčšie očká a na hlave si ju upevníte pomocou vlnenej šnúrky.

Ak potrebujete zimnú čelenku pre seba alebo pre dcérku, inšpirujte sa video návodom od popletky Marcelle.

Tá si zhotovila čelenku v tvare vrkoča. Na začiatku háčkovala klasický obdĺžnik a až neskôr priadzu rozdelila na tri časti. Na konci sa k obdĺžniku opäť vrátila. Čelenku môžete zošiť alebo na na koncoch urobiť dierky a gombíky.

Veľkonočné alebo vianočné ozdoby

Hoci v tomto období žiadny z týchto kúskov potrebovať nebudete, čo tak pripraviť sa na Vianoce alebo budúcoročnú Veľkú noc? Z kúskov vlny sa totižto dajú jednoducho a rýchlo zhotoviť pekné tematické dekorácie.

Typickým príkladom sú ozdoby na stromček ako guličky, vločky, anjeli alebo iné postavičky. Ak chcete urobiť ozdoby zaujímavejšie, nerobte ich dvojrozmerné, ale priestorové. Na vyplnenie vám poslúži duté vlákno alebo aj iné zvyšky vlny.

No a keďže len nedávno sme písali na našom magazíne o veľkonočných ozdobách, v tomto článku nájdete ďalšie návody, pomocou ktorých si uháčkujete čipkované obaly na vajíčka alebo miniatúrne kuriatka. 

Detské papučky

Na pletenie detských papučiek budete potrebovať rovné ihlice veľkosti 4,5 mm a vlnu podľa vlastného výberu. Odporúčame vám však, aby ste vybrali neplstnatú priadzu, ktorá nebude bábätko škriabať.

No a potom zostáva na vás, či dieťatku urobíte klasické topánočky so zahnutým zvrškom (podobajú sa na ponožky), sandálky alebo topánky s nejakým veselým motívom (napríklad zvieratká).

Okrem minimálneho množstva vlny je výhodou tohto kúsku, že ho zvládne aj začiatočník. Ak ste zdatní v používaní kruhových ihlíc, pri niektorých vzoroch ich môžete použiť.

Viac užitočných informácií o takýchto kúskoch nájdete v článku, do ktorého sme vybrali tie najlepšie návody na háčkované detské topánočky

Všestranné misky

Vezmite si dve klbká česanej priadze, háčik veľkosti 6,5 mm a pustite sa do háčkovania takejto peknej misky podľa návodu od Kathryn Vercillo.

Od toho, koľko budete mať priadze, závisí aj výška misky. Niektoré popletky si zo zvyškov vlny zhotovujú malé mištičky, ktoré môžete použiť napríklad na odkladanie šperkov alebo iných drobností.

Väčšie misky môžete použiť ako úložný priestor na pletacie a háčkovacie náčinie, do kúpeľne na hygienické potreby alebo ako košík na ovocie alebo cukrovinky.

Farebné rukavice

Ak vám zostali zvyšky priadze, odporúčame vám uháčkovať si zimné rukavice. Aj keď možno budú vyzerať, že k sebe nepatria, nevadí. Ide o funkčnú vecičku, ktorá má hlavne zahriať ruky.

Čo sa týka vzorov, môžete si uháčkovať klasické rukavice s prstami alebo tie, ktoré zakryjú celú ruku bez toho, že by ste museli prsty dávať do samostatných otvorov. V prípade, že máte priadze naozaj málo, uháčkujte si palčiakové rukavice bez vrchnej časti.

Alebo si zhotovte jednoduchý obdĺžnik s väčším otvorom na prsty a jedným na palec. Síce tento kúsok nepokryje celú ruku, ale v čase núdze aspoň trochu zahreje.

Obal na šálku

Beriete si ráno kávu alebo čaj so sebou? Ak áno, iste ste si už dávno zaobstarali takzvaný keepcup. Aby vás horúci nápoj nepálil, zo zvyškov priadze si naň upleťte alebo uháčkujte obal. Ten by sme mohli prirovnať k náramku alebo menšej čelenke.

Zdroj: Diys.com

Ide jednoducho o obdĺžnikový kúsok, ktorý nakoniec zošijete. Dávajte si však pozor, aby obal sedel na váš pohár. To znamená, že pred háčkovaním alebo pletením si odmerajte obvod pohára, aby z neho obal nepadal.

Kľúčenka

Malý macko, melón, motýlik alebo srdiečko? Urobte si z týchto háčkovaných kúskov kľúčenku, vďaka ktorej bude manipulácia s kľúčmi oveľa jednoduchšia.

Niektoré modely si môžete zhotoviť v dvojrozmernom prevedení. Ak ale ovládate aj amigurumi techniku a máte doma duté vlákno na vyplnenie, urobte si postavičky alebo malé predmety v priestorovom prevedení.

Ako inšpiráciu vám prinášame tento návod na miniatúrnu zmrzlinu.

Bonus na záver

Doteraz sme sa zaoberali len tým, aké ďalšie vecičky sa dajú zo zvyškov vlny upliesť alebo uháčkovať. Drobné kúsky priadze sa však dajú použiť aj inak a pritom veľmi užitočne.

Dizajnéri Arne a Carlos využívajú vlnu aj ako výplň do háčkovaných a pletených kúskov. Stačí, ak kúsky rozčešete na takejto kefe.

Vďaka tomu bude vlna vzdušnejšia a dokonale zapadne do vnútra amigurumi zvieratiek alebo už spomínaných kľúčeniek.

(Visited 10 613 times, 1 visits today)