fbpx

Napísal 15:24 Ručne zručne

Krásne hračky a originálne dekorácie: Ako začať s populárnou technikou amigurumi?

Aké typy retiazok využívať a ktoré háčiky sú na to vhodné? Zoznámte sa so základmi populárnej háčkovacej techniky amigurumi.

Technika amigurumi pochádza z Japonska. Samotný výraz pozostáva z dvoch slov, a to ami, čo znamená háčkovaný alebo pletený, a nuigurumi, čiže vypchatá bábika.

Prvýkrát sa amigurumi postavička objavila na začiatku 70. rokov minulého storočia. Krátko po roku 2000 sa technika začala šíriť do Spojených štátov, a tak postupne rástla jej popularita.

Dnes je amigurumi známa naprieč celým svetom, a to najmä vďaka sociálnym sieťam, ako je Pinterest alebo YouTube, kde pletiarky a pletiari zdieľajú vlastné výtvory. Pridať sa k nim môžete aj vy, no najskôr sa oboznámte s úplnými základmi.

Aké stehy používať

Pri takmer každom amigurumi kúsku musíte začať s háčkovaním magického kruhu (magického prsteňa). Vďaka tomuto kroku si budete istí, že nevzniknú zbytočné diery alebo medzery.

Ďalej budete pokračovať jednoduchými retiazkovými očkami. Tie sa budú podľa potreby striedať s priberanými alebo uberanými retiazkami, ktoré pôsobia neviditeľným vzhľadom.

K základným technikám nielen pri amugurumi patrí pevné očko, ktoré sa využíva najmä v prechodových častiach.

No a takisto nesmieme zabudnúť na matracový šev. Keďže vo väčšine prípadov sa jednotlivé časti (končatiny postavičiek) háčkujú samostatne, matracový šev slúži na ich pospájanie. Jeho výhodou je, že vyzerá čisto, elegantne a zároveň spája dve časti naozaj pevne.

Video popisujúce základné retiazky a očká pri amigurumi technike.

Vhodné priadze a háčiky

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, pri amigurumi technike je veľmi dôležitý výber priadze. Základnou požiadavkou je, aby nebola plstnatá, pretože to môže sťažovať samotné háčkovanie a zakrývať štruktúru postavičky.

Medzi najčastejšie využívané patrí bavlnená priadza (ideálna je 100 % mercerovaná bavlna), ktorá nemá žiadne plstnaté vlákna a je dostatočne pevná. Ak však nenájdete bavlnenú priadzu, pokojne siahnite po zmiešanej, ktorá obsahuje bavlnu aj akryl. Výhodou tejto priadze je, že drží svoj tvar, je ľahká a dokonca ju môžete prať v práčke.

V prípade, že nemôžete investovať do prírodných priadzí, zaobstarajte si čisto akrylovú vlnu, ktorá nie je vôbec drahá. Pri výbere sa však vyhnite plstnatým kusom, s ktorými sa ťažko narába obzvlášť pri malých háčikoch.

A tak ako priadza, aj spomínané háčiky sú pri amigurumi veľmi dôležitou záležitosťou. Keďže výsledkom tejto techniky sú predovšetkým malé zvieratká alebo postavičky, využívajú sa aj malé háčiky.

Zaužívanými veľkosťami sú 2 – 3 milimetre. S využitím takýchto háčikov budú prechody aj očká čistejšie a medzery len minimálne.

Pri amigurumi sa vo všeobecnosti odporúča háčkovať s dva- až trikrát menším háčikom, než je hrúbka priadze.

Výplň a doplnky

No a napokon spomenieme výplň, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou amigurumi postavičiek.

Pri výbere správnej výplne vám odporúčame zvážiť, akú pevnú chcete mať postavičku a ktorá časť by mala byť viac zaťažená. Podľa toho môžete zvoliť pri jednom kúsku aj viac typov výplne.

Keď budete vypĺňať ľahšiu časť, pokojne siahnite po dutom vlákne, ktoré sa vyrába z polyesteru. Jeho veľkou prednosťou je, že sa ľahko tvaruje, a tak ho môžete umiestniť aj do najmenších častí, napríklad do nošteka alebo ušiek.

Duté vlákno je antialergické, takže môžete hračku s takouto výplňou podarovať aj detičkám.

Ďalšou alternatívou je vlna, ktorá je takisto mäkká a jednoducho sa tvaruje. A čo je ešte lepšie, ani po dlhšom čase nestráca svoj tvar.

Na ľahšie časti amigurumi postavičiek rovnako odporúčame kukuričné vlákno, ktoré treba trochu navrstviť, bavlnu alebo konopnú výplň.

Čo sa týka ťažších častí, cenovo dostupnou možnosťou je výplňový granulát (polypropylénové guľky), ktorý dodáva zvieratku alebo postavičke stabilitu. Podobne ako duté vlákno, aj granulát je netoxický. Navyše, hračky s guľkami môžete vložiť do práčky alebo sušičky bez toho, aby sa vášmu výtvoru niečo stalo.

No a na záver posledná rada. Pri amigurumi hračkách sa vo veľkom využívajú doplnky ako oči a nošteky. Radíme vám, aby ste si našli naozaj kvalitné kúsky a nenahrádzali ich menej pevnými korálkami. Alebo si nošteky a očká na postavičke vyšite a bude to vyzerať rovnako pekne.

(Visited 10 068 times, 1 visits today)