fbpx

Napísal 15:41 Ručne zručne

Americké a kontinentálne pletenie: Aký je medzi nimi rozdiel?

Jedna popletka pletie tak, iná zasa onak, a to je úplne v poriadku. Každá pracuje s ihlicami, priadzou, dominantnou rukou a jednotlivými prstami rozdielne. V čom sa ale jednotlivé typy pletenia líšia? A v čom zasa podobajú?

Popletené

Niekedy sú americké a kontinentálne pletenie označované úplne inými pojmami. Pri americkom type sa občas používa názov anglické či dokonca francúzske pletenie (používané v Japonsku). Kontinentálne pletenie zasa mnohí označujú ako nemecké alebo európske pletenie.

Vo video autorka Yay For Yarn podrobne vysvetľuje rozdiely medzi jednotlivými typmi pletenia. Zároveň demonštruje, ktorý typ pletenia je najrýchlejší a prečo.

Presné označenie typu pletenia v niektorých prípadoch vôbec nemusí zodpovedať štýlu, ktorý v istej krajine preferujú niektoré popletky. A teda aj popletka z New Yorku môže pliesť kontinentálne, teda európsky a, naopak, Európanka použije americký, teda anglický typ pletenia. Poriadne popletené, čo poviete? 

Americké pletenie (anglické, francúzske)

Americký typ pletenia znamená, že popletka drží priadzu vždy dominantnou rukou, teda popri pracujúcej ihlici. Tento typ pletenia je populárny nielen v Severnej Amerike a v Spojenom kráľovstve, ale po celom svete. Americký typ pletenia je pomalší, popletka musí pri nahadzovaní očka vykonať viac pohybov, a preto je pletenie neplynulé.

Aj napriek tomu sa stalo americké pletenie populárnejšie, keďže viaceré vzory a návody sú navrhnuté výlučne pre tento typ pletenia.

Kontinentálne pletenie (nemecké, európske)

Kontinentálny typ pletenia znamená, že popletka drží priadzu vždy nedominantnou rukou. V rámci rôznych techník a návodov je tento typ pletenia považovaný za rýchlejší. Pre tých, ktorí vedia háčkovať a učia sa pliesť, je takéto pletenie v začiatkoch prirodzenejšie.

Priadzu je pri kontinentálnom pletení uchopená nedominantnou rukou. Práve preto nie je potrebné presúvať ju pred alebo za ihlicu. Namiesto toho je priadza nad alebo pod ihlicou v dominantnej ruke.

Nórske pletenie – typ kontinentálneho pletenia

Nórsky typ pletenia je špecifický tým, ako sú nahadzované očká pri pletení obratko. Pri nórskom type je pri časti obratko priadza umiestnená vzadu. Vzory, ktoré pretínajú vrchnú a spodnú časť pri pletení hladko-obratko, napríklad rebrované stehy, sú perfektné na vyskúšanie nórskeho typu pletenia.

Nórsky typ pletenia je vhodné použiť pri vytváraní rebrovaného stehu.

Ruské pletenie – typ kontinentálneho pletenia

Pri ruskom type pletenia sú stehy hladko a obratko pletené rovnako ako pri všeobecnom kontinentálnom type pletenia. Jediný rozdiel spočíva v tom, že pri ruskom pletení je priadza omotaná okolo ukazováka nedominantnej ruky, veľmi blízko miesta, odkiaľ vychádza už upletená tkanina.

Ruský spôsob pletenia je veľmi rýchly a pohybovo efektívny.

Peruánske pletenie

Inak známe aj ako páčkové pletenie, katolícke, austrálske či írske pletenie. Ide o štýl pletenia, pri ktorom popletka drží priadzu v dominantnej ruke a vytvára očko z priadze okolo pracovnej ihlice bez odstránenia dominantnej ruky z ihlice. Tak sa vytvára pohyb – švih, ktorý pripomína zdvíhanie a posúvanie pleteniny dopredu a dozadu.

Popletky, ktoré používajú tento typ pletenia, často držia ihlicu ako ceruzku, vďaka čomu majú voľný ukazovák, ktorý im pomáha napínať priadzu a vytvárať “švih” pri nahadzovaní očka.

Portugalské pletenie

Tento typ pletenia síce nesie pomenovanie “portugalské”, no používa sa na celom svete. Ide o ďalší, jedinečný typ pletenia, pri ktorom sa priadza nenapína pomocou prstov a rúk, ale pomocou omotania okolo zadnej časti krku. Keďže majú popletky voľné ruky, dokážu pliesť neuveriteľne rýchlo. Pri ostatných typoch pletenia je potrebné nielen napínať priadzu, ale aj nahadzovať očká. Pri portugalskom pletení tento krok odpadá.

Portugalské pletenie je pre niektoré popletky nepredstaviteľné najmä preto, že nemajú taký kontakt s priadzou ako pri iných typoch pletenia.

Americké vs. kontinentálne vs. iné typy pletenia sú vo svete používané približne na úrovni 60:30:10. Ktorý typ pletenia používate vy?

(Visited 3 785 times, 1 visits today)