Jedna popletka pletie tak, iná zasa onak, a to je úplne v poriadku. Každá pracuje s ihlicami, priadzou, dominantnou rukou a jednotlivými prstami rozdielne. V čom sa ale jednotlivé typy pletenia líšia? A v čom zasa podobajú?
Popletené
Niekedy sú americké a kontinentálne pletenie označované úplne inými pojmami. Pri americkom type sa občas používa názov anglické či dokonca francúzske pletenie (používané v Japonsku). Kontinentálne pletenie zasa mnohí označujú ako nemecké alebo európske pletenie.
Presné označenie typu pletenia v niektorých prípadoch vôbec nemusí zodpovedať štýlu, ktorý v istej krajine preferujú niektoré popletky. A teda aj popletka z New Yorku môže pliesť kontinentálne, teda európsky a, naopak, Európanka použije americký, teda anglický typ pletenia. Poriadne popletené, čo poviete?
Americké pletenie (anglické, francúzske)
Americký typ pletenia znamená, že popletka drží priadzu vždy dominantnou rukou, teda popri pracujúcej ihlici. Tento typ pletenia je populárny nielen v Severnej Amerike a v Spojenom kráľovstve, ale po celom svete. Americký typ pletenia je pomalší, popletka musí pri nahadzovaní očka vykonať viac pohybov, a preto je pletenie neplynulé.
Kontinentálne pletenie (nemecké, európske)
Kontinentálny typ pletenia znamená, že popletka drží priadzu vždy nedominantnou rukou. V rámci rôznych techník a návodov je tento typ pletenia považovaný za rýchlejší. Pre tých, ktorí vedia háčkovať a učia sa pliesť, je takéto pletenie v začiatkoch prirodzenejšie.
Nórske pletenie – typ kontinentálneho pletenia
Nórsky typ pletenia je špecifický tým, ako sú nahadzované očká pri pletení obratko. Pri nórskom type je pri časti obratko priadza umiestnená vzadu. Vzory, ktoré pretínajú vrchnú a spodnú časť pri pletení hladko-obratko, napríklad rebrované stehy, sú perfektné na vyskúšanie nórskeho typu pletenia.
Ruské pletenie – typ kontinentálneho pletenia
Pri ruskom type pletenia sú stehy hladko a obratko pletené rovnako ako pri všeobecnom kontinentálnom type pletenia. Jediný rozdiel spočíva v tom, že pri ruskom pletení je priadza omotaná okolo ukazováka nedominantnej ruky, veľmi blízko miesta, odkiaľ vychádza už upletená tkanina.
Peruánske pletenie
Inak známe aj ako páčkové pletenie, katolícke, austrálske či írske pletenie. Ide o štýl pletenia, pri ktorom popletka drží priadzu v dominantnej ruke a vytvára očko z priadze okolo pracovnej ihlice bez odstránenia dominantnej ruky z ihlice. Tak sa vytvára pohyb – švih, ktorý pripomína zdvíhanie a posúvanie pleteniny dopredu a dozadu.
Portugalské pletenie
Tento typ pletenia síce nesie pomenovanie “portugalské”, no používa sa na celom svete. Ide o ďalší, jedinečný typ pletenia, pri ktorom sa priadza nenapína pomocou prstov a rúk, ale pomocou omotania okolo zadnej časti krku. Keďže majú popletky voľné ruky, dokážu pliesť neuveriteľne rýchlo. Pri ostatných typoch pletenia je potrebné nielen napínať priadzu, ale aj nahadzovať očká. Pri portugalskom pletení tento krok odpadá.
Americké vs. kontinentálne vs. iné typy pletenia sú vo svete používané približne na úrovni 60:30:10. Ktorý typ pletenia používate vy?