fbpx

Napísal 14:09 Popletky

Popletka Martina Gromová mení detské kresby na hračky: Najviac ma teší čistá radosť detí a rodičov

Od kresby k hračke alebo From drawing to toy. To je jedinečný projekt popletky Martiny Gromovej. O jej každodennej vášni, koníčku a kreatívnej práci si prečítajte viac v našom rozhovore.

Na začiatok sa skúste našim popletkám predstaviť. Kto stojí za originálnym projektom From drawing to toy?

Volám sa Martina Gromová a o mesiac budem mať 40 rokov. Mám päť detí (najstarší Nino má 14 rokov, dvojičky Marko a Laura majú 11 rokov, Karla má päť rokov a Olívia jeden rok). K tomu mám tiež jedného manžela (už to bude 17 rokov), ktorý je bývalý vojak. Ja som zasa bývalá vojačka. 

Ručné práce ma bavili už od detstva, mama viedla mňa a súrodencov k základom šitia, varenia, pečenia či pletenia. Dnes je háčkovanie nielen mojou vášňou, ale aj tou najlepšou prácou, akú som si kedy mohla želať. Moju tvorbu možno poznáte pod názvom From drawing to toy.

Za projektom From drawing to toy stojí Martina Gromová, bývalá vojačka a mama piatich detí.

Kedy ste začali s háčkovaním?

Prvý kontakt s háčkovaním a pletením som mala v detstve. Moja mamina sa nás to pokúšala naučiť. Intenzívnejšie som sa tomu začala venovať počas tehotenstva, keď som čakala dvojičky. Háčkovaniu sa teda venujem už 11 rokov.

Takže začiatky prišli hlavne vďaka deťom?

Áno. Chcela som, aby mali niečo originálne, vlastnoručne a láskou vyrobené, navyše od maminky. Začala som pre nich háčkovať čiapočky a už sa to rozbehlo.

Martina dokáže uháčkovať čokoľvek, a to do posledného detailu.

Váš web aj profily na sociálnych sieťach nesú spomínaný názov From drawing to toy, teda od kresby k hračke. Čo to presne znamená?

Približne pred štyrmi rokmi, keď som bola na ďalšej materskej dovolenke, sme sa aj s manželom museli vo viacerých životných situáciách uskromniť. V tom čase za mnou prišiel náš sedemročný syn a povedal mi, že keď nemáme peniaze navyše, tak si ako darček k narodeninám želá háčkovanú hračku podľa toho, čo si nakreslil ako obrázok. Povedala som mu, že to vyskúšam, hračka sa mu zapáčila a tak to celé vzniklo.

Ako to pokračovalo ďalej? Háčkovali ste najprv iba pre rodinu?

Po prvých uháčkovaných hračkách, ktoré som vyrobila, si ich všimli aj naši známi. Tí mi potom doniesli kresbičky ich detí. A tak to pokračovalo ďalšie mesiace. Fotografie prvých výtvorov som pridala aj na internet – na vlastný web a Facebook. Tu sa to už rozbehlo naplno.

Máte aj stálych a verných zákazníkov? Alebo ide skôr o jednorazovú výrobu hračiek?

Väčšinou ide o jednorazovú výrobu hračiek. Samozrejme, mám aj zákazníkov, ktorí si nechajú vyrobiť hračky podľa kresby častejšie. Napríklad, ak majú viac detí, tak chcú mať takúto hračku podľa obrázka od každého dieťaťa.

Väčšinou ide o zhmotnenie krásnej spomienky, ktorú si môžu nechať deti či rodičia na pamiatku. Navyše, výroba hračky je časovo náročná a priamo úmerne náročnosti sa zvyšuje aj cena. Rodičia si teda radšej vyberú jednu špeciálnu kresbu, ktorá pre nich či pre dieťa niečo znamená, a investujú peniaze do jednej hračky.

Takto vyzerá háčkovaný Mr. Bean v podaní popletky Martiny Gromovej.

Stalo sa už, že ste uvideli obrázok, pri ktorom vám napadlo: „Fúha, tak toto bude veľmi náročné, to sa ani nedá spraviť”?

Občas som dostala obrázok, pri ktorom som chvíľu uvažovala, ako sa to vôbec dá urobiť tak, aby to vyzeralo krásne. Nikdy som však žiadnu ponuku neodmietla. Ak vidím, že ide o zložitejšiu kresbu a že bude výroba náročnejšia, beriem to ako osobnú výzvu. Že práve to musím zvládnuť a prekonať sa. Zatiaľ (musím si zaklopkať) boli detičky i rodičia vždy spokojní. A to je najdôležitejšie.

Aký je dopyt po vašich výrobkoch? Stíhate to popri výchove piatich detí a starostlivosti o celú rodinu?

Okrem háčkovania hračiek podľa kresby sa venujem aj tvorbe návodov a háčkovaniu známych detských postavičiek z rozprávok. Dopyt po hračkách z kresbičiek je momentálne veľmi veľký, aktuálne mám naplánovanú ich výrobu až do marca 2021. V tomto prípade niektorých odradí dlhá doba čakania. Chcú hračku hneď, nie o päť mesiacov alebo o rok.

Výroba jednej hračky však trvá priemerne 20 až 30 hodín. Pri zložitejších a väčších hračkách je to 50 až 60 hodín. Vyrábala som aj hračky, ktoré mi časovo trvali 100 hodín. Popri domácnosti a deťoch sa môžem háčkovaniu venovať zopár hodín denne. Objednávky teda prijímam priebežne a podľa svojich možností.

Martina pracuje nielen s kresbami, ale aj s predlohami známych postavičiek.

Ide teda o časovo náročnú aktivitu. Môžete nám priblížiť, ako funguje celkový proces výroby hračky?

Keď mi rodič pošle obrázok, tak s ním konzultujem veľkosť, výrobu detailov, ako aj vek dieťaťa, pre ktoré je hračka určená. Napríklad, ak ide o hračku pre bábätko, treba každý detail iba vyšiť a použiť 100 % bavlnu. Dohodneme sa aj na type a farbách priadze. Ja následne určím celkové trvanie výroby a cenu. 

Ak s tým zákazník súhlasí, uhradí mi polovicu celkovej ceny. Potom prichádza na rad moja najobľúbenejšia časť – háčkovanie. Po dokončení hračky ju pre zákazníka odfotím, či je všetko v poriadku a či je spokojný. Ak chce ešte pridať nejaký malý detail, tak to urobím. Zákazník mi pošle zvyšnú časť ceny a ja hračku zabalím a posielam priamo k nemu.

Aj vám sú títo háčkovaní kamaráti povedomí?

Vaše hračky sú do detailov prepracované a bezpečné. Aké materiály pri háčkovaní používate? Máte obľúbenú vlnu či druh háčika?

Ako som už spomínala, ak ide o malé bábätko, prípadne o alergika, ktorý neznesie istý typ priadze, použijem 100 % bavlnu alebo iný hypoalergénny typ priadze. Najčastejšie však používam zmesové, kombinované priadze, s ktorými sa mi pracuje najlepšie. Vyberám si tenšie aj hrubšie typy, podľa potreby a veľkosti hračky a detailov. Rada skúšam aj nové typy priadzí, aby som vedela s ktorou sa ako pracuje.
Preferujem háčiky so silikónovou rukoväťou, s tými sa pracuje najlepšie. Sú cenovo dostupné a najpohodlnejšie. Najradšej mám najmä malé hrúbky háčika, aby som mohla ľahko pracovať a tvoriť detaily.

Výsledná cena hotových hračiek sa odvíja aj od veľkosti či detailov.

Z čoho máte pri vašej práci najväčšiu radosť?

Najväčšiu radosť a zadosťučinenie mi prinášajú reakcie detí a rodičov. Prekvapené, úžasné, s otvorenými ústami, jednoducho vau. Rodičia mi často posielajú fotografie a dokonca aj videá s reakciami ich detičiek pri rozbaľovaní. Tú čistú radosť detí nedokáže prekonať nič iné.

Teší ma však aj uznanie rodičov či milá pochvala ľudí, od ktorých by som to ani nečakala. Napríklad, minule mňa a moju tvorbu spomínal Andrej Bičan vo svojej relácii. Podobne sa mi ozval aj Miro Jaroš, keď som uháčkovala jeho postavičku a pripravila k tomu aj návod. Poslala som mu fotku jeho háčkovanej podobizne, on si fotografiu pridal na sociálne siete, tešil sa a ďakoval mi. Pekným ocenením tvrdej práce sú, samozrejme, aj výhry v rôznych súťažiach v háčkovaní.

Vaša práca je pekná a reakcie na ňu ešte krajšie. Mávate však aj nejaké negatívne skúsenosti so zákazníkmi? 

V čase, keď som pracovala na hračkách bez záloh, sa mi stalo, že si niektorí zákazníci neprevzali objednávky. Mrzelo ma to, ale podarilo sa mi ich posunúť iným zákazníkom, ktorí mali o hračky záujem. 

Občas sa stretnem aj s tým, že si niektoré moje návody popletky medzi sebou zadarmo posúvajú a používajú ich aj ako svoje vlastné. Ale aj to patrí k tomu. Tých negatívnych skúseností je zasa minimum.

Originalita háčkovaných hračiek od Martiny poteší deti, ale aj rodičov

Čo vám háčkovanie a vaša práca priniesli do života?

Háčkovanie ma naučilo veľa vecí, tak ako aj práca na hračkách z kresieb. V prvom rade je to obrovský cit pre detail, vytrvalosť, trpezlivosť a húževnatosť. Dnes sa dokážem spätne pozrieť na to, ako ďaleko som sa v háčkovaní posunula, čo všetko som sa naučila a ako som to “vypiplala”. A za to všetko som sama sebe, kresbičkám a mojim zákazníkom nesmierne vďačná.

Čo by ste poradili všetkým popletkám – začiatočníčkam?

Skúšať, skúšať a skúšať a nikdy to nevzdávať. To je tá najlepšia rada. Buďte trpezlivé, nájdite si na to čas, zapnite napríklad Youtube a poďte na to. Keď sa na začiatku prekonáte a nevzdáte to, pôjde to.

Hračky od Martiny milujú deti a rodičia nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Háčkovanie ľudia často vnímajú ako koníček, pre vás je to však práca. Čomu ďalšiemu sa okrem háčkovanie venujete?

Bude to znieť asi zvláštne, no pre mňa je koníčkom práve háčkovanie. Háčkovanie mi prináša pokoj, niečo, čo mi chýba, keď to nerobím. Kebyže som doma sama, bez detí a nemám žiadnu inú prácu, aj tak by som začala háčkovať. Je to moja práca, ale aj relax. Okrem toho tiež rada “vypnem” pri cvičení alebo pri behaní. 🙂

Produkty od popletky Martiny Gromovej nájdete na stránke fromdrawingtotoy.sk.

Rozhovor pripravila: Lenka Varchoľaková

(Visited 4 785 times, 1 visits today)