fbpx

Napísal 13:05 Ručne zručne

Prinášame 7 najlepších návodov na háčkované rúška

Z rúška na tvár sa stal nedostatkový tovar. Vezmite preto priadzu a háčik a zhotovte si ho svojpomocne. Inšpirovať sa môžete užitočnými návodmi, ktoré sme pre vás zhrnuli v tomto článku.

Rúško s vymeniteľným filtrom

Tak ako mnoho iných milovníkov ručných prác, aj Kim sa rozhodla uháčkovať si rúško na tvár kvôli epidémii koronavírusu. Veľmi pekným gestom je, že chce vlastný návod zdieľať, a tak ho zverejnila na svojom YouTube kanáli Kimcraft.

Na uháčkovanie takéhoto rúška budete potrebovať akúkoľvek bavlnenú priadzu, 3-milimetrový háčik a textíliu ako filter.

Použiť môžete špeciálny filtračný materiál N95. V prípade, že ho nezoženiete, ako náhradu pokojne využite gázu, kuchynskú utierku či dokonca toaletný papier.

Materiál vložte záhybov, ako vidíte v návode. Nezabudnite ho pre istotu použiť aspoň v dvoch vrstvách. Po čase si originálny alebo provizórny filter vymeňte za nový.

V takej veľkosti, akú uháčkovala Kim, sa rúško hodí pre dospelú ženu alebo muža. Vopred si však premerajte, aké veľké by malo rúško byť.

Rúško so všitým filtrom

Popletka Tanja potrebovala na uháčkovanie dvoch rúšok 50 gramov bavlnenej priadze, háčik veľkosti 2,5 milimetra, označovač, kúsok textílie a náčinie na šitie.

Keďže Tanja pochádza zo Srbska, video je v jej materinskom jazyku, no dole uvidíte anglické titulky, vďaka ktorým bude práca oveľa jednoduchšia.

Keď budete mať háčkovanú časť hotovú, nakoniec si vystrihnite kúsok textílie, ktorú prišijete do strednej časti vnútornej strany. Táto vychytávka môže poslúžiť ako filter.

Alebo si medzi bavlnenú časť a textilnú vložte ďalší kúsok (napríklad gázu alebo spomínané utierky), ktorý vám poslúži ako vymeniteľný filter.

Rúško v nevšednom farebnom prevedení

Ak ste si doteraz mysleli, že rúško je len nevkusným a nevyhnutným doplnkom, mýlite sa. 

Popletka Charity zvyčajne na svojom kanáli SpunkieGeeTV zdieľa návody o líčení alebo účesoch. Tentoraz si však u nej môžete pozrieť aj návod na rúško v nevšednom ružovom prevedení.

A čo budete na háčkovanie potrebovať? Celkovo si vystačíte s priadzou – Charity použila vlnu Red Heart, háčikom veľkosti 3,5 mm, nožnicami a ihlou.

Keďže Charity uvádza len návod na háčkovanú časť, odporúčame vám inšpirovať sa videami vyššie a všiť do vnútornej časti filter.

Priliehavé rúško

Tak ako v predošlých prípadoch, aj na háčkovanie tohto rúška vám postačí bavlnená priadza (21 gramov), háčik veľkosti 3 mm, nožnice, označovať, ihla a textília ako filter.

Na tomto rúšku sa nám obzvlášť páči to, že dokonale priľne k tvári, a tak sa nemusíte báť, že by nežiadúce čiastočky prenikli k nosu alebo ústam. A že je rúško zhotovené v krásnej bledomodrej farbe, to je len ďalšie plus.

Pre úplnosť informácií dodávame, že popletka Adel pochádza z Južnej Kórey. Takže si musíte zvyknúť na anglické titulky.

Okrem toho dávame do pozornosti, že Adel má na svojom kanáli hneď niekoľko návodov na rúška. Preto u nej nájdete inšpiráciu na viacero modelov.

Rúško pre deti

Je pravda, že popletka z kanálu Beyond the Lens nevyrába rúška, ktoré by sa veľmi líšili od tých predošlých. No ako jedna z mála uvádza aj návod na rúško pre deti.

Pozrieť si ho môžete v tomto takmer hodinovom videu. Čo sa týka náčinia, budete potrebovať bavlnenú priadzu, háčik veľkosti 3,5 mm, ihlu, nožnice a počítadlo riadkov.

Keďže popletka pochádza z Kanady, musíte si zvyknúť na komentovanie v angličtine alebo anglické popisy.

Rúško s gumeným viazaním

Dôkazom toho, že rúška môžu byť naozaj pekným doplnkom, je tento návod od Vietnamky Thanh Tuyen. Tá na svojom YouTube kanáli zdieľa rady, ako si vytvoriť rúško s nevšedným vzorom.

Keďže toto rúško má redší vzor a dierky sú o niečo väčšie, nezabudnite dovnútra umiestniť textilný filter.

Na rozdiel od iných popletiek však zvolila úchyty z pružnej gumy, vďaka čomu rúško sadne aj na väčšiu tvár. Na háčkovanie budete potrebovať priadzu, háčik veľkosti 3,5 mm a náčinie na šitie.

Dvojvrstvové rúško

Na záver prinášame textový návod v slovenčine, ktorý zverejnil portál Hackovanie.eu. Poplatka na zhotovenie rúška použila bavlnenú priadzu a háčik veľkosti 2,75 mm.

Na tomto návode sa nám okrem nápaditej farbe páči to, že rúško má dve vrstvy. Medzi dvomi časťami je pritom dostatok priestoru, aby ste doň mohli vložiť filtračný textil.

Zdroj: Hackovanie.eu

Kedy je rúško správne zhotovené

Uháčkovať si jeden obdĺžnikový kúsok nestačí. Rúško bude spĺňať svoj účel len vtedy, ak doň všijete aj filter, ktorý zabráni prenikaniu miniatúrnych kvapôčok. Práve keď kýchate alebo kašlete, ony sú nositeľmi vírusových častíc.

Rovnako majte na pamäti, že rúško by malo dobre priliehať k tvári a pokrývať nielen ústa, ale aj nos. Ak bude rúško siahať bližšie k ušiam a zakryjete čo najväčšiu časť tváre, bude to len na dobro veci.

Ďalšie materiály

Hoci nie je celkom zrejmé, či rúška na tvár skutočne zabránia šíreniu vírusov, predpokladá sa, že v kombinácii so správnymi hygienickými návykmi dokážu nákazu minimalizovať.

Preto nie je vôbec na škodu mať ich doma a používať ich pri kontakte s chorými alebo počas vychádzok z domu.

Ak nemáte poruke priadzu a háčik, pokojne siahnite po iných materiáloch. Denník SME uvádza, že účinnými alternatívami sú vrecko do vysávača, ľan, bavlnené textílie, obliečky, ľan alebo hodváb.

Potom vám už stačí akákoľvek šnúrka (pásik látky, priadza, gumička alebo šnúrka z topánok), náčinie na šitie a rúško si podľa dostupných návodov zhotovíte raz-dva.

(Visited 7 647 times, 1 visits today)