fbpx

Napísal 11:23 Ručne zručne

Základy háčkovania: Osvojte si dôležité skratky a vyskúšajte prvé retiazky

„Crochet“ v Anglicku, Francúzsku, Belgicku i v Španielsku. „Virkning“ vo Švédsku, „hekling“ v Nórsku, „haekling“ v Dánsku  či „haken“ v Holandsku. A háčkovanie na Slovensku. Dámy a páni, zoznámte sa.

Historické pletky

Kedy presne háčkovanie vzniklo, je pre mnohých veľkou záhadou. Vieme však, že prvé zaznamenané zmienky o háčkovaní pochádzajú z 19. storočia. No keďže nie sú zachované žiadne háčkované výrobky z predošlých období, nevieme presne určiť, či bolo háčkovanie rozšírené už skôr.

Autorka knihy o histórii háčkovania Lis Paludan však predpokladá, že háčkovanie mohlo existovať už v 14. až 16. storočí na územiach Arábie, Južnej Ameriky alebo Číny.

Na Slovensku sa háčkovanie (v minulosti heklovanie či hekľuvanie) udomácnilo hneď na začiatku 19. storočia, keď sa pomocou tejto techniky začali zhotovovať rôzne kúsky odevov. Vlnené papučky, palcové rukavice, háčkované zápästky, šály, čepce a čelenky sa stali pevnou súčasťou odievania mužov aj žien na celom Slovensku.

Na Slovensku sa háčkovanie udomácnilo začiatkom 19. storočia.

Háčkovanie. Čo to vlastne je?

Ide o techniku pletenia a vytvárania textilu z priadze tvorbou očiek pomocou háčika. Háčkovaním sa robia slučky a na základe viacerých spôsobov nahadzovania, vpichovania a spájania sa vytvárajú rôzne prekrásne vzory a techniky. 

Háčkovaný textil môže mať hustú alebo riedku štruktúru, môže byť pružný alebo pevný. To všetko závisí od použitého materiálu – rôzne tipy a hrúbky priadzí, ako aj od použitého háčika – existujú rôzne hrúbky a veľkosti háčikov. 

Dnes je háčkovanie znovu populárne, milujú ho nielen mamičky a babičky, ale aj mladé dievčatá, ženy a aj zopár mužov, ktorí si pomocou tejto jedinečnej techniky vytvárajú krásne háčkované výrobky – peňaženky, kabelky, rukavice či šáliky, ako aj háčkované hračky pre deti.

Existujú tisíce druhov priadzí a háčikov, čo dáva priestor kreativite, vznikajú rôzne zaujímavé vzory, techniky a napokon i produkty.

Skratky a symboly

Ani v popletenom svete háčkovania nechýbajú rôzne zamotané skratky a značky. Ak sa začítate do návodu a nájdete v ňom iba plno symbolov a skratiek, buďte pokojní. Prečítajte si (a pokojne aj vytlačte) najčastejšie používané skratky a symboly. Časom si ich budete pamätať a čítanie náovodov na háčkovanie pre vás bude malina.

Základné symboly budete pri háčkovaní na začiatku určite potrebovať. Zdroj: Galantéria Mimib

Hodiť sa vám možno budú aj najčastejšie skratky, ktoré sa vyskytujú v anglických návodoch:

alt. alternate – striedať (zmeniť),
approx. approximately – približne 
beg. beginning – začiatok,
bet. between – medzi 
ch sp. chain space – priestor očka,
ch(s). chain(s) – očko
CL. cluster – zhluk (súbor napr. viacerých dlhých stĺpikov),
cont. continue – pokračovať
dc. double crochet – dlhý stĺpik,
dec. decrease – ubrať 
foll(s). following – nasledovať,
gr. group – skupina 
hdc. half double crochet – polodlhý stĺpik,
inc. increase – pridať 
nxt. next – ďalší,
rem.
remaining – zostávajúce 
rep. repeat – opakovať,
rnd. round – kruhový rad 
rs. right side – lícová strana,
s. slip – pretiahnuť 
sc. single crochet – retiazkové očko,
ss. slip stitch – pevné očko 
st(s). stitch(es) – steh,
stch. starting chain – začiatočné očko 
tch. turning chain – očko na otočenie (väčšinou znamená okrajové očko na začiatku radu)
tog. together – spolu (zháčkovať),
tr. treble or triple crochet – dvakrát nahodený dlhý stĺpik 
yo. yarn over – nahodiť priadzu,
ws. wrong side – rubová strana

Priadze a háčiky

A ako vybrať správne príslušenstvo na háčkovanie? Začnime najprv priadzou.

Najväčší vplyv na jej vlastnosti má jednoznačne pôvod vlákna, z ktorého je vyrobená. Poznáme prírodné, syntetické a kombinované vlákna.

Prírodné vlákna sú vlákna živočíšneho pôvodu, ktoré sa získavajú spracovaním srsti zvierat (vlna, mohér, kašmír, angor, alpaka, lama, ale aj hodváb) alebo rastlinného pôvodu (celulózové), ktoré sa získavajú spracovaním niektorých rastlín (bavlna, ľan, bambus, viskózové vlákno). 

Syntetické vlákna sú napríklad polyamid (PA, PAD), akryl alebo polyakryl (PAN) či polyuretán (PU).

Kombinované priadze sú vyrobené zmesou prírodných a syntetických vlákien, a to v rôznych pomeroch.

Vybrať si môžete rôzne priadze – prírodné, syntetické alebo kombinované. Nemusíte dokonca ani chodiť do galantérií, všetko už pohodlne nakúpite aj online.

Háčik sa menil a vyvíjal už od prvých ihiel, ktoré boli ohnuté a mali korkovú rukoväť. Tie používali chudobní ľudia, zatiaľ čo drahé háčiky boli vyrobené zo striebra, mosadze, ocele alebo aj slonovej kosti. Počas rokov sa menil a vyvíjal tvar háčika a rukoväte tak, aby bol háčik čo najviac ergonomický a pohodlný na držanie a manipulovanie.

Okrem materiálu sa háčiky líšia aj vo veľkosti. Tá sa riadi podľa čísel a platí, že háčik s najnižším číslom je najtenší a, naopak, háčik s najvyšším číslom je najhrubší. To, akú veľkosť háčika zvoliť, závisí najmä od použitej priadze. U všetkých priadzí sa preto uvádzajú aj odporúčané veľkosti háčikov.

Ak by ste však mali výbere správneho háčika pochybnosti, určite siahnite po praktickej sade háčikov, v ktorej nájdete až deväť hliníkových háčikov veľkostí od 2 až do 6 mm. V nej si svoj správny háčik určite nájdete.

Každá správna popletka má doma aspoň jednu praktickú sadu háčikov.

Pripraviť sa… pozor… začíname

Ste pripravení? Tak poďme na to. Ukážeme si, ako zvládnuť úplné základy háčkovania.

Základné očko

Základné očko vytvoríme ako slučku. Priadzu, ktorú používame na háčkovanie, držíme medzi malíčkom a prstenníkom ľavej ruky od dlane a vedieme ju ponad tri prsty na chrbát ruky, previnieme okolo ukazováka, zospodu okolo palca, prekrížime a vložíme medzi prostredník a prstenník.

Zdroj: YouTube, Bella Coco

Háčikom vsunieme do slučky zo spodnej strany okolo palca, sprava doľava zachytíme priadzu vedúcu od ukazováka a prevlečieme ju popod slučku okolo palca. Slučku zosunieme z palca aj ukazováka, oba konce pritiahneme a základné, jedno retiazkové očko máme hotové.

Urobiť slučku, pretiahnuť ju cez očko a spevniť. Zdroj: andsewwecraft.com

Retiazka

Ďalej pokračujeme vytváraním retiazky. Priadzu dvakrát navinieme okolo ukazováka ľavej ruky. Palcom a prostredníkom potom chytíme základné očko, priadzu zachytíme háčikom a pretiahneme cez očko.

Uháčkované retiazkové očko pritiahneme a podľa neho priťahujeme aj ďalšie očká, aby boli všetky očká retiazky pravidelné. Do tejto retiazky neskôr vpichujeme háčik a tvoríme na nich ďalšie očká, napríklad stĺpiky, ale o tých si viac povieme v samostatnom článku.

Okrem obrázkov a videí máme pre vás aj knižnú inšpiráciu – pozrite si zoznam 11 najlepších kníh o háčkovaní pre začiatočníkov. Sp praktické, farebné, plné užitočných návodov a inšpirácií.

Základným krokom háčkovania je vytvorenie retiazky. Zdroj: amigurumi.today

Praktické rady pre začiatočníkov

  1. Na začiatku používajte najmä svetlejšie odtiene priadze. Pomôže vám to mať prehľad, kde sa nachádzate, ktorý krok ste práve urobili, prípadne budete môcť vidieť, kde ste urobili chybu.

  2. Začnite s menšími kúskami. Jasné, každý z nás chce hneď na začiatku háčkovaný svetrík, ale je dôležité stopercentne ovládať základy. Vyskúšajte si preto uháčkovať napríklad podložku pod šálku alebo mini šatku pre vášho domáceho miláčika. Postupne rozmery výrobkov zväčšujte.

  3. Vyberte si správnu priadzu a správne háčiky. Ide o veľmi dôležitý krok, ak nechcete, aby vaše stehy boli príliš voľné alebo naopak príliš „upnuté“. Existujú rôzne hrúbky/veľkosti priadze a háčikov. Na začiatku sa snažte vyberať si podobné veľkosti, napríklad priadza hrubá 3,5 mm a háčik hrubý 3 mm.
Začínajte s tvorbou menších výrobkov, na začiatku vyskúšajte uháčkovať podložky pod poháre.

Popletený bonus na záver

Ste pripravení vrhnúť sa na háčkovanie? Vyskúšajte si uháčkovať malé podložky pod šálky a poháre podľa tohto jednoduchého návodu. Držíme palce.

Zdroj: YouTube, Bella Coco
(Visited 27 477 times, 6 visits today)