Pletenie a háčkovanie sú na prvý pohľad veľmi podobné. Pri bližšom skúmaní však zistíme, že je medzi nimi viacero rozdielov. Viete, o ktoré ide?
1.
Pri pletení pracujete s priadzou a potrebujete minimálne dve ihlice. Ihlice majú vytvarovanú špičku, vyrábajú sa z rôznych materiálov – najčastejšie ide o bambus, klasické drevo, hliník, oceľ či karbón. Všetky ihlice majú svoje špecifické vlastnosti, vďaka ktorým má platenie viacero druhov techník. Ihlice majú rôznu hrúbku a dĺžku, existujú aj kruhové ihlice a ihlice s dvoma hrotmi. Na háčkovanie vám postačí iba priadza a jeden háčik. Háčiky majú taktiež rôzne hrúbky a dĺžky.
2.
Počas pletenia pracujete tak, že na ihlici držíte všetky očká jedného riadka. Pri háčkovaní je zasa dôležité “držať aktívne” iba jedno očko.
3.
Pri pletení a pri háčkovaní môžete používať úplne rovnakú priadzu. Problém môže nastať iba v tom prípade, že chcete pracovať s niťou. S tou sa kamarátia iba háčiky.
4.
Zložité kruhové alebo valcové tvary vytvoríte pomocou pletenia zložitejšie – minimálne pomocou troch alebo piatich ihlíc. Háčkovanie v tomto smere ponúka voľnejšie ruky. Stále si vystačíte iba s jedným háčikom.
5.
Ak pletiete a “utečie” vám čo i len jedno očko, stratíte jeden celý stĺpec, respektíve riadky, ktoré sa pod daným očkom nachádzajú. Háčkovanie má v tomto smere obrovskú výhodu. Jednotlivé riadky sa navzájom nijako neovplyvňujú, nie je preto možné, aby vám očko ušlo a zároveň sa vypáral predchádzajúci riadok. Dobrá správa pre tím háčkomilov.
6.
Pri pletení je náročnejšie vytvárať “tvary”. Pomocou pletenia sa vytvára plochý tvar, je možné len pridávanie alebo uberanie, komplikovanejšie tvary je možné vytvárať len pomocou viacerých ihlíc. Naopak, háčkovanie ponúka voľnosť a široké možnosti zmeny, môžete sa kdekoľvek pripojiť – priháčkovať a vytvoriť samostatnú časť výrobku.
7.
Pri pletení je výška stehov rovnaká, teda pri použití rovnakej priadze a rovnakého typu ihlíc. Pri háčkovaní je výška stehu rôzna, môže byť niekoľkokrát vyššia ako pri pletení s rovnakou hrúbkou použitej priadze.
8.
Pletenie je možné vykonávať aj strojovo, napríklad klasickým pletacím strojom alebo pletacím
mlynčekom. Háčkovať je možné len ručne, keďže ide o zložitejší spôsob práce s priadzou. Žiadny stroj teda zložitosť háčkovaných vzorov zatiaľ neovláda (existujú stroje, ktoré dokážu háčkovanie iba imitovať).
9.
Hotový pletený výrobok je jemnejší a omnoho slabší. Ak vznikla pletenina háčkovaním je pevnejšia.
10.
Počas pletenia (jednoduchý spôsob, takzvané hladko-obratko) je spotreba priadze nižšia ako pri háčkovaní. Samozrejme, záleží od zložitosti vzoru, ktorý je ako pri pletení, tak aj pri háčkovaní použitý. Háčkovacie vzory sú tradične zložitejšie, a preto je spotreba priadze o niečo vyššia.
11.
Podľa mnohých je pletenie náročnejšie a zaberá viac času. Naopak, háčkovanie je o niečo jednoduchšie a po získaní základných zručností aj rýchlejšie. Samozrejme, je to veľmi individuálne.
A čo vy? Ste členom tímu háčkomilov alebo poplepetkov? 🙂