fbpx

Napísal 18:42 Vlna inšpirácie

Najlepšie knihy, s ktorými sa naučíte háčkovať a pliesť aj vy

Knihy profesionálnych dizajnérok alebo publikácia od editorov časopisu Vogue. Zaobstarajte si niektorú z nich a čoskoro sa v háčkovaní alebo pletení posuniete na vyššiu úroveň.

Háčkování – Vzory od A do Z – Sarah Hazellová

Kedysi učiteľka na základnej škole, dnes autorka a nezávislá dizajnérka. To je Sarah Hazell, ktorá doposiaľ napísala viacero známych kníh o pletení a háčkovaní. Jednou z nich je aj publikácia Háčkovanie – Vzory od A do Z.

Táto kniha je určená tak pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých. Sarah v nej ukazuje 200 vzorov a každý z nich dopĺňa podrobným popisom. Pre lepšie pochopenie sú k dispozícii aj ilustračné ukážky.

Skvelé na tejto knihe je tiež to, že autorka v nej ponúka všemožné vzory – od hladkých cez plastické až po jemné krajky. Unikátne vzory dopĺňa rôznymi farbami, takže v knihe uvidíte jednofarebné aj pestrejšie výtvory.

Háčkování – Jak na to – Jan Eatonová

Podobne ako v predošlej knihe, aj v tejto nájdete množstvo podrobných postupov, ktoré vám pomôžu najmä v začiatkoch. Takisto nechýbajú fotografie, ktoré vám háčkovanie uľahčia.

Okrem toho sa nám na tejto knihe páči, že ponúka množstvo skvelých sprievodných rád. Tak napríklad, autorka vám poradí, ako si vybrať priadzu a ako zvoliť presné množstvo. Vďaka názorným ukážkam sa takisto dozviete, ako odoberať miery, čo sa napokon hodí nielen pri háčkovaní, ale aj pri iných ručných prácach.

Crochet: The Complete Step-by-Step Guide – Tracey Todhunter

Ak vám angličtina nerobí problém, túto knihu by ste si určite mali zadovážiť. O tom, že je naozaj nápomocná, svedčí množstvo skvelých recenzií na Amazone aj odporúčania na YouTube.

A prečo je kniha taká populárna? Tak v prvom rade preto, že poskytuje všetko od úplných začiatkov. Súčasťou knihy je slovník najčastejších výrazov týkajúcich sa háčkovania.

Rovnako v nej nájdete informácie o nástrojoch a technikách. No a, samozrejme, nesmieme zabudnúť na postupy ku konkrétnym výtvorom. Vďaka knihe si môžete uháčkovať napríklad prikrývku, šál alebo čiapku pre dieťatko.

How To Crochet: A Complete Guide for Absolute Beginners – Alison McNicol

Aj táto publikácia je v angličtine, no veríme, že to nebude pre vás žiadny problém. Navyše, kniha stojí v elektronickej verzii necelé štyri doláre, čo je pri takom obsahu skvelá cena.

A čo je ešte lepšie, s ňou sa naučí háčkovať naozaj hocikto. Okrem informácií o náčiní sa dozviete aj to, ako háčiky a priadzu držať alebo na ktoré výrobky sa aká priadza používa.

Samozrejme, nesmú chýbať ani presné návody. Vďaka tejto knihe sa môžete naučiť háčkovať oblečenie, dekorácie alebo praktické veci, ako je napríklad podložka pod šálku či obal na telefón.

AmiguruMe – Allison Hoffman

Počuli ste už o technike amigurumi? Ide o japonské umenie, ktoré využíva háčkovanie alebo pletenie na modelovanie krásnych postavičiek či zvieratiek.

Kniha AmiguruMe je skvelou pomôckou, vďaka ktorej sa dozviete, ako táto technika funguje.

Autorka to poňala tak, že háčkovanie vysvetľuje na kúskoch oblečenia priradených k jednotlivým častiam tela. Okrem toho sa dozviete aj to, ako týmto postavičkám vymodelovať vlasy a ako im uháčkovať rôzne doplnky (kovbojský klobúk, šál, šperky).

V knihe nájdete popis pomôcok, ktoré budete potrebovať. Zdroj: Amazon.co.uk

Learn to Crochet, Love to Crochet – Anna Wilkinson

Ako robiť stehy či ako pribrať ďalšiu farbu? Aj toto sa naučíte, keď si prečítate knihu Learn to Crochet, Love to Crochet.

Na knihe si však obzvlášť ceníme, že sa snaží háčkovanie spopularizovať, a to najmä vďaka návodom na moderné kúsky a doplnky. Takže či už chcete originálne palčiaky, trendový sveter alebo baretku, začítajte sa do knihy a takéto kúsky si o nejaký čas aj sami vyrobíte.

Ukážka toho, ako priberať ďalšiu farbu. Zdroj: Amazon.co.uk

Knit – Step by Step – Frederica Patmore a Vikki Haffenden

Ešte predtým, ako sa pustíte do samotného pletenia, si osvojte základné informácie o typoch vlny a ich použití. Autorky vám takisto ozrejmia stehy a všakovaké techniky, ktoré sa pri pletení využívajú.

Nadobudnuté zručnosti si budete môcť vyskúšať vďaka priloženým postupom. A ak pôjde všetko, ako má, na záver si budete vedieť upliesť šál, členkové ponožky alebo oblečenie pre bábätko.

Idiot’s Guide to Knitting – Megan Goodacre

Ako samotný názov naznačuje, táto kniha o pletení je určená najmä pre úplných začiatočníkov. Megan Goodacre im prispôsobuje všetky informácie – dozviete sa, ako vyberať priadzu a náčinie a ako správne vytvárať jednotlivé stehy.

Súčasťou knihy je takmer dvadsať vzorov, vďaka ktorým si budete môcť nadobudnuté zručnosti aj rýchlo vyskúšať.

Stitch ‚n Bitch: The Knitter’s Handbook: Instructions, Patterns, and Advice for a New Generation of Knitters – Debbie Stoller

Debbie Stoller je priekopníčkou v pletení. O tomto type ručnej práce napísala niekoľko kníh, pričom medzi najúspešnejšie patrí práve aj táto príručka.

V nej prináša základné informácie zrozumiteľne a zároveň celkom vtipne. Dozviete sa nielen to, aké typy priadzí, ale aj aké druhy oviec poznáme. Alebo to, ako pliesť za relatívne málo peňazí. Samozrejme, nesmú chýbať návody na základné techniky, stehy alebo vytváranie dierok na gombíky.

Ak sa vám kniha zapáči, Stollerová napísala niekoľko voľných pokračovaní. Medzi inými to je napríklad Stitch ‚n Bitch Crochet: The Happy Hooker alebo Son of Stitch ‚n Bitch: 45 Projects to Knit and Crochet for Men.

Vogue Knitting The Ultimate Knitting Book – editori magazínu Vogue

Ako pliesť z merinovej vlny, kašmíru alebo bavlny? Aký je medzi týmito materiálmi rozdiel? Aj to sa dozviete, keď si prečítate Vogue Knitting The Ultimate Knitting Book.

Kniha už raz vyšla, no toto je jej vylepšené vydanie, ktoré obsahuje o 65 strán viac. Obsahom knihy sú predovšetkým ilustrácie a kreslené návody, vďaka ktorým sa začiatočníci naučia pliesť alebo pokročilí si obnovia svoje zručnosti.

(Visited 4 030 times, 1 visits today)