fbpx

Napísal 14:23 Vlna inšpirácie

7 benefitov, ktoré nášmu zdraviu prináša háčkovanie a pletenie

Háčkovanie a pletenie sú tvorivé činnosti, vďaka ktorým vznikajú nádherné výrobky. Okrem svojej estetickej funkcie však ponúkajú aj veľa benefitov, ktoré pozitívne vplývajú na naše psychické zdravie. Viete, o ktoré ide?

Preč so stresom a úzkosťou

Háčkovanie má pozitívny vplyv najmä na mentálne zdravie človeka. Viaceré štúdie potvrdili, že opakovaná remeselná činnosť uvoľňuje serotonín – prírodné antidepresívum

Pocit šťastia a uvoľnenia ľuďom dodáva najmä skutočnosť, že sa im podarilo vlastnoručne vyrobiť niečo užitočné a navyše esteticky hodnotné. Keďže háčkovanie a pletenie zamestnáva obe naše ruky a núti náš mozog myslieť výlučne na pletenie, prináša našej mysli priestor na pokoj, relaxáciu a boj so stresom. 

Pre lepší spánok

Keďže je pri háčkovaní dôležité stopercentné sústredenie, naše telo a myseľ sa postupne unavia. Budete sa teda cítiť unavene, ale zároveň veľmi pokojne a vyrovnane. A to je dokonalá kombinácia na poriadny spánok bez prehadzovania sa a počítania ovečiek.

Venujte sa háčkovaniu aj vo večerných hodinách – samozrejme, pri správnom osvetlení a s pravidelnými prestávkami. Budete spať ako bábätko.

Stopka zabúdaniu

Vedci sa tiež zaoberali vplyvom háčkovania a pletenia na pamäť a mozog. Zistili, že tento druh tvorivej činnosti pomáha znižovať riziko Alzheimerovej choroby o 30 – 50 %. Ako je to možné? 

Háčkovanie stimuluje mozog, nedovolí mu, aby sa zastavil, a núti ho, aby neustále fungoval. Ak je mozog dostatočne trénovaný, je schopný efektívne fungovať a uchovávať naše spomienky. Okrem toho je háčkovanie a pletenie vhodné aj pre cibrenie jemnej motoriky.

Háčkovanie a pletenie pomáhajú znižovať riziko Alzheimerovej choroby o 30 až 50 %.

Cesta k zdravému sebavedomiu

Ak sa cítime užitoční a produktívni, sme schopní podávať lepšie výkony a cítiť sa sebavedomejšie. Každý z nás chce totiž zanechať stopu a niečo dokázať. Háčkovanie je aktivita, z ktorej neskôr vzídu prekrásne a užitočné výrobky, robené ručne a s láskou. Je to aktivita, po ktorej môžete vidieť svoj výsledok, môžete si ho reálne chytiť a obzrieť.

A práve to dodáva ľuďom pocit zadosťučinenia a cestu k budovaniu sebavedomia. Vedia prijať pochvalu, ale zároveň aj kritiku, pracovať na zlepšovaní svojich tvorivých schopností a vedieť svoje výrobky prezentovať (a prípadne aj predať).

Zlepšenie dôslednosti a sústredenia

Ak máte problém so sústredením a ste pri každej činnosti nedôslední, máme pre vás riešenie. Začnite háčkovať. Uvidíte, ako veľmi sa budete snažiť a ako veľmi budete chcieť byť dôslední a sústredení.

Háčkovanie vás pohltí, pritiahne si sto percent vašej pozornosti a nepustí ju. A keď sa už do háčkovania poriadne ponoríte, budete očakávať prekrásne výsledky. Nuž a tie bez dôslednosti len tak ľahko nedosiahnete. Preto vám garantujeme, že sa sústredenosť a dôslednosť rýchlo dostavia.

Dôslednosť a sústredenosť počas háčkovania či pletenia sa časom prejavia aj v práci a pri iných činnostiach.

Skupinová terapia

Háčkovanie patrí medzi tvorivé činnosti, ktoré sa často vykonávajú v skupinách. Môže ísť o oficiálne kluby alebo dohodnuté stretnutia medzi susedkami. Nezáleží na tom, o akú formu ide. Dôležité je, že háčkovanie a pletenie dokážu ľudí zbližovať a pomáhajú vytvárať komunitu. A v súčasnosti nie je problém vytvoriť komunitu ani v našom virtuálnom svete.

Háčkovanie a pletenie patria medzi obľúbené skupinové aktivity. Môžete sa dosýta porozprávať a vytvárať nové priateľstvá.

Aj tu existujú „háčkomilské“ skupiny a fanstránky, YouTube kanály, Instagram profily či blogy. Aj tu nájdeme ľudí, s ktorými nás môže háčkovanie spojiť. A ktovie, možno spoločné pletkovanie povedie až k priateľstvám. 

Moment pre seba

Ak máte náročnú prácu, v ktorej musíte komunikovať s ľuďmi alebo vysedávať na mítingoch, určite oceníte pokojné a oddychové chvíľky. A práve tie vám môže poskytnúť háčkovanie alebo pletenie. 

Budú to momenty, ktoré patria iba vám, keď môžete nerušene relaxovať, nemusíte sa s nikým rozprávať a zároveň urobíte niečo užitočné pre svoju mentálnu pohodu. Balans medzi prácou a životom mimo nej je veľmi dôležitý.

Doprajte si mentálny relax, ale nezabúdajte na svoje telo. Dávajte si pozor na preťaženie chrbtice, očí a rúk.

Nezabúdajte na svoje telo

1. Každých 20 minút sa postavte, vystrite a poprechádzajte. Háčkovanie a pletenie prospievajú nášmu mentálnemu zdraviu, no fyzické zdravie by nemalo kvôli tejto činnosti trpieť. Nezabudnite sa rozhýbať či ísť na prechádzku.

2. Je tiež dôležité chrániť si svoj zrak. Dodržiavajte pravidlo 20-20-20. Po 20 minútach háčkovania sa zapozerajte do bodu vzdialeného minimálne 20 stôp (približne 6 metrov) na približne 20 sekúnd. Vaše oči sa vám poďakujú.

3. Myslite aj na svoje ruky. Ťažká manuálna práca či celodenné klikanie myškou nie sú kamarátky so štvorhodinovým večerným háčkovaním či pletením. Nepreťažujte sa. Vaše telo, rovnako ako myseľ, občas potrebuje “vypnúť”.

(Visited 5 522 times, 1 visits today)