Keď si budete v galantérii kupovať vlnu, zvážte, či je na oblečenie vôbec vhodná. Niektoré priadze sú totiž príliš pevné, nepriedušné a môžu zbytočne dráždiť pokožku.
Aké najčastejšie chyby teda robíme, keď si vyberáme vlnu?
1. Množstvo vlny
Predtým, ako začnete sveter háčkovať alebo štrikovať, si musíte premyslieť, koľko priadze budete na jeho výrobu potrebovať. Informáciu o tom, koľko klbko váži (väčšinou od 50 do 100 g), nájdete na jeho obale. Ak nakupujete vlnu online, pozrite si popis produktu, ktorý by mal okrem hmotnosti obsahovať aj dĺžku návinu.
V súvislosti s nakupovaním vlny vám odporúčame, aby ste sa vždy pridŕžali presného množstva. Ideálne bude, ak si zaobstaráte vlny o čosi viac, aby vám náhodou nechýbala.
Nikdy však pri háčkovaní alebo štrikovaní postup nezjednodušujte preto, aby ste ušetrili na priadzi. Sveter či iné oblečenie bude kvôli tomu nekvalitné a nebude vám prinášať také výhody, ako by ste čakali.
2. Kvalita vs. cena
Obľúbená alpaka, ktorá sa získava z domestikovanej lamy, alebo angora zo vzácneho druhu králika. Za oba typy vlny si síce zaplatíte viac, no takéto materiály sa vám odvďačia maximálnou hrejivosťou a skvelými izolačnými schopnosťami.
To isté môžeme povedať aj o kašmíre, ktorý pochádza zo srsti ázijskej kašmírskej kozy. Okrem toho sa kašmír vyznačuje odolnosťou, ľahkosťou a jemnosťou. No tak ako pri alpake a angore, aj pri kašmíre musíte rátať s tým, že vás vyjde drahšie než syntetická alebo kombinovaná priadza.
Živočíšne a rastlinné typy vlny vám však cenu vykompenzujú svojimi hrejivými a termoregulačnými vlastnosťami. Radšej než cenu zohľadňujte kvalitu, pretože sporivosť sa vám nemusí vôbec vyplatiť.
3. Účel vlny
Nie je vlna ako vlna. A ak sa rozhodnete uháčkovať alebo upliesť sveter, táto zásada platí dvojnásobne.
Každá vlna má totižto svoje typické vlastnosti, podľa ktorých sa dá odhadnúť jej účel. V ideálnom prípade aj samotný predajca uvedie, na aké kúsky sa ktorá vlna hodí. Tak napríklad, vlna Aliza Diva s väčšinovým podielom akrylu je vhodná na ľahké jarné alebo letné úplety. No taká priadza Camila zo 100 % bavlny sa zas hodí na pletenie pulóvrov, svetrov alebo kardiganov. Materiál je dokonca natoľko jemný, že ho môžete použiť aj na oblečenie pre deti.
A čo týmto chceme vlastne povedať? Pri výbere vlny je dôležité zvážiť, či sa na pletenie svetra vôbec hodí.
V širokej ponuke priadzí totižto nájdete aj také, ktoré sa vyznačujú nižšou mierou priedušnosti, hrejivosti aj elasticity. Takéto materiály však netreba zatracovať a namiesto svetrov ich použite radšej pri pletení zvieratiek, obliečok na vankúše alebo bytových doplnkov.
4. Pohodlie
Typickou výhradou pri svetroch je, že škriabu pokožku alebo splstnatejú. Ak sa chcete nepríjemnému pocitu na tele vyhnúť, zaobstarajte si priadzu, ktorá je dostatočne jemná a nedráždivá. Pohodlným materiálom, z ktorého môžete pliesť aj oblečenie pre bábätká, je vysokokvalitná merino vlna (najjemnejší druh ovčej vlny).
Okrem nej vám opäť odporúčame investovať do iných typov živočíšnej (kašmír, hodváb) alebo rastlinnej vlny (100 % bavlna). Z hľadiska komfortu určite neurobíte zle, ak sa poobzeráte aj po kombinovaných priadzach, ktoré obsahujú syntetické vlákna. Priadze s prímesou syntetiky sú dostatočne pružné a zabezpečujú lesk.
5. Voľba háčikov a ihlíc
To, že ste si vybrali správnu vlnu, ešte neznamená, že sa prepracujete k naozaj kvalitnému a hrejivému svetru. Výber vlny úzko súvisí s veľkosťou ihlíc a háčikov. Inak povedané, typ priadze musíte vhodne skombinovať s veľkosťou ihlíc a háčikov.
Všeobecne platí, že ak je veľkosť háčika 4 mm, priadza má mať hrúbku od 3,5 do 4,5 mm. Ak je háčik veľký 6,5 mm, hrúbka priadze by v ideálnom prípade mala byť 6 až 7 mm.
A hoci pri ihliciach podobné pravidlo nepoznáme, rovnako musíte výber vlny prispôsobiť ich veľkosti. Až po tom, ako sa v štrikovaní a háčkovaní posuniete na vyššiu úroveň, môžete háčiky a ihlice s vlnou kombinovať ľubovoľnejšie.
Ak si však sami na na výber ihlíc netrúfate, poraďte sa s niekým skúsenejším alebo tiež prostredníctvom chatu priamo v online galantérii.