Opakované počítanie riadkov či neustále zauzľovanie priadze – takéto situácie popletú hlavu nejednému milovníkovi ručných prác. Aby vás už podobné problémy nezaskočili, zoznámte sa s týmito skvelými vychytávkami.
Používajte počítadlo
Či už sa venujete štrikovaniu alebo háčkovaniu, počítaniu riadkov sa nevyhnete. No a ak sa bojíte, že si počet nezapamätáte alebo sa vám nechce čísla zapisovať na papier, zaobstarajte si počítadlo riadkov. Ide o šikovného pomocníka, na ktorom si jednoducho poznačíte, koľko riadkov ste urobili.
Počítadlo sa vám hodí obzvlášť vtedy, ak robíte zložitejšie vzory, ktoré obsahujú viacero krátkych riadkov. Pomôcka vám poslúži aj po tom, ako skončíte s prácou. Na počítadle si poznačíte, koľko riadkov máte, a potom sa k nim môžete bez problémov vrátiť.
Okrem základného účelu sa nám na počítadlách páči aj ich praktické prevedenie. Existujú totižto počítadlá, ktoré sa dajú nastoknúť na koniec ihlice alebo si ich viete prevesiť cez krk.
Náprstok na priadzu
Ak ste sa od ľahších jednofarebných vzorov prepracovali k takým, ktoré obsahujú dve rozličné priadze, zadovážte si náprstok. Ide o malú pomôcku, vďaka ktorej sa priadze rovnomerne posúvajú, a tak si zachovávajú dĺžku, ktorú potrebujete.
Ponuka náprstkov je naozaj široká, takže si môžete naraz namotať dve aj štyri priadze. Dokonca sa nájdu aj také náprstky, na ktorých si viete poradie priadzí počas pletenia meniť.
Ak máte radi severské vzory, odporúčame vám poobzerať sa po takzvanom nórskom náprstku. Vďaka nemu bude pletenie nielenže praktickejšie a rýchlejšie, ale môžete si tak vytvoriť vzor, ktorý je momentálne veľmi trendový.
Aby sa vám nezamotala
Chcete sa hneď po rozbalení priadze pustiť do štrikovania alebo háčkovania? Ešte predtým však majte na pamäti, že vlnu je potrebné umiestniť tak, aby sa nezamotala. A práve k tomu vám poslúži niekoľko perfektných vychytávok. Jednou z možností je uložiť priadzu do nádoby s dierkami. Potom stačí vlnu cez ne prevliecť a venovať sa štrikovaniu alebo háčkovaniu.
Ak takéto niečo doma nemáte, klbko uložte do akejkoľvek inej nádoby a na okraj pripnite sponku s očkom. Ďalší postup je rovnaký ako v predošlom prípade.
Všetko na jednej kope
Potrebujete na prácu niekoľko typov háčikov či ihlíc? Alebo si len sem-tam pomáhate špendlíkmi a sponkami na označenie riadkov?
Keď už sa do práce pustíte, je ťažké hľadať ďalšie náčinie. Preto aby ste mali všetko poruke, zaobstarajte si šikovnú látkovú taštičku, do ktorej zmestíte všetky najdôležitejšie veci – od háčikov, ihlíc a špendlíkov až po klbko priadze.
Na kovové pomôcky, ktoré sa dokážu uchytiť o magnet, odporúčame takýto náramok. Na magnetickú časť môžete uložiť špendlíky, ihly alebo menšiu karabínku a máte ich tak hneď k dispozícii.
Uskladnenie ihlíc
Hoci vám počas štrikovania tento vylepšovák veľa času neušetrí, uvítate ho najmä vtedy, keď budete začínať. Vďaka tomu, že ihlice zostanú vždy na jednom mieste, nemusíte ich neustále hľadať. Navyše, ak ich takto bezpečne odložíte do nejakého obalu, netreba sa báť, že sa im niečo stane.
Označujte si postup aj riadky
Počítadlo na kontrolovanie počtu riadkov sme už spomínali. No ak si chcete očká či riadky oddeliť alebo si označiť koniec a začiatok pri zmene farby či vzoru, k tomu vám poslúžia označovače riadkov.Malé sponky sa vyrábajú v rôznych farebných prevedeniach a z rôznych materiálov. Takže skôr, ako si ich zadovážite, preštudujte si recenzie o produkte. Predídete tak tomu, že sponky sa budú lámať a dlho nevydržia.
Pre úplné pohodlie a maximálnu efektivitu vám odporúčame používať aj označovače postupov, ktoré ste si vytlačili alebo ste našli v časopise.
Vďaka takýmto vychytávkam budete vedieť, na ktorom riadku ste a koľko vám ešte chýba do konca. Označovače postupov iste uvítajú aj milovníci ručných prác, ktorí sa pasujú a anglickými skratkami.
Pozerajte a počúvajte
Začínate s ručnými prácami alebo sa len chcete posunúť na ďalšiu úroveň? Nech už je to akokoľvek, videá na YouTube sú skvelým spôsobom, ako sa naučiť niečo nové.
Navyše, skúsené pletiarky alebo pletiari vám nielenže postup vysvetlia, ale vám ho aj názorne ukážu. V prípade, že vám viac vyhovuje inštrukcie počúvať, nájdite si na internete podcasty o štrikovaní a háčkovaní.
Vďaka takýmto formám učenia sa v ručných prácach môžete rýchlo vypracovať. A ak aj nemáte túto ambíciu, videá sa oplatí pozerať už len preto, že vám ponúkajú mnoho všakovakých návodov a nových inšpirácií.