fbpx

Napísal 12:41 Ručne zručne

Ako správne prať vlnené a háčkované veci?

Vysoké otáčky a teplota môžu spôsobiť, že sa vám oblečenie zrazí alebo splstnatie. Pri jemných tkaninách nepodceňujte ani výber a miešanie pracieho prostriedku.

Predtým, než si povieme, ako postupovať pri praní vlnených a háčkovaných vecí, by ste mali vedieť jednu vec. Vlna je prírodné vlákno, pochádzajúce zväčša z ovčej srsti. No a práve vďaka prírodnej chemickej látke lanolínu, ktorá sa v ovčej srsti nachádza, prirodzene odoláva špine a vode.

V praxi to znamená, že vďaka samočistiacim schopnostiam nemusíte prať vlnené odevy tak často. Zaobstarajte si kefu na oblečenie a po kabáte alebo nohaviciach prechádzajte jemným pohybom. Dobre urobíte, ak odev vyvesíte navonok. Prefúkanie vzduchom je totižto tiež jedným z účinných spôsobov, ako vlnu očistiť.

Samozrejme, aj šatstvo z vlny treba občas vyprať. Ak ste do tohto štádia dospeli aj vy, máte dve možnosti – buď ho operiete ručne, alebo v práčke. Ani jeden z týchto spôsobov nie je náročný. No aby ste presne vedeli, ako postupovať, poradíme vám.

Ručné pranie

Ak sa rozhodnete pre ručné pranie, napustite si do vane, umývadla alebo lavóra vlažnú vodu. Následne na to pridajte do vody špeciálny prací prostriedok na vlnu alebo jemné oblečenie. Pri dávkovaní sa riaďte pokynmi na obale. Ak výrobca túto informáciu neuvádza, dajte do vody zhruba polovicu štuplíka z fľaše, v ktorom je prací prostriedok.

Dôležité pri zmiešavaní vody a pracieho prostriedku je, aby ste zbytočne nevytvárali veľa peny. Tekutý prášok prilievajte jemne, bez akýchkoľvek prudkých pohybov. Veľa peny môže spôsobiť, že sa z vlny oddelí lanolín, a tak ju oberie o jej samočistiace vlastnosti.

Do vody napokon vložte vlnené oblečenie a len jemnými pohybmi sa snažte o to, aby sa čistiaca zmes a vlna spojili. Odev nechajte vo vode zhruba desať minút. Potom vodu vypustite a znova napusťte čistú vlažnú, v ktorej odev vypláchate.

Po tomto kroku prichádza na rad špeciálne sušenie. Na klasickú sušičku ani nepomyslite, vlna by sa mohla kvôli vysokým otáčkam a teplu zraziť alebo splstnatieť. Namiesto toho vložte vypláchaný kúsok na uterák a ten zrolujte. Ak je na sušenie potrebných niekoľko uterákov, vlnený kúsok prebaľte viackrát. Keď už je vlna takmer suchá, môžete ju vyvesiť von alebo kdekoľvek vnútri.

Pranie v práčke

Pri súčasných technológiách nie je pranie vlny v práčke ničím nezvyčajným. Aby ste však šatstvo nijako nepoškodili, musíte ho prať veľmi opatrne.

Predtým, ako dáte oblečenie do práčky, nechajte ho chvíľu namočené vo vlažnej vode. Znížite tak riziko, že sa zrazí. Potom môže prísť na rad samotné pranie. Ideálne bude, ak využijete program na vlnené či jemné oblečenie alebo ručné pranie. Ak takéto programy v ponuke nemáte, využite len pláchanie.

Čo sa týka pracieho prostriedku, znova zvoľte špeciálny na jemné alebo vlnené odevy. Nikdy ho však nelejte na bubon, ale do priehradky na to určenej. Pri praní v práčke si rovnako dajte pozor na správne nastavenie teploty a otáčok. Príliš vysoké otáčky aj teplota môžu spôsobiť, že sa oblečenie zrazí alebo splstnatie.

Čo sa týka sušenia, postupujte rovnako ako pri ručnom praní a využite naň uteráky.

Ako prať háčkované veci

Podobne ako vlnené tkaniny, aj tie háčkované stačí prať len po dlhšom čase alebo keď sú naozaj znečistené. Ak nosíte háčkovaný sveter na inom kuse oblečenia alebo ho vyťahujete len zriedka, nie je časté pranie vôbec nutné. Pokojne ho stačí oprať na začiatku a konci sezóny.

Keď už však príde čas prania, postupujte rovnako ako pri vlnených odevoch. Textílie perte ručne vo vlažnej vode. Oblečeniu by sa nemalo nič stať ani vtedy, keď ho operiete v práčke s využitím šetrných programov. Nech už zvolíte ktorýkoľvek z týchto spôsobov, opäť siahnite po pracom prostriedku na jemné odevy.

Po vypraní prichádza na rad sušenie. Na rozdiel od vlnených odevov, háčkované môžete vkladať aj do sušičky, ale len pri nízkej teplote. Úplnú istotu, že sa tkanine nič nestane, budete mať vtedy, ak ju usušíte pomocou uterákov. Sušenie takej deky však môže byť zdĺhavé, preto ak je vonku pekne a pofukuje vietor, vyveste ju radšej tam.

Čo si treba zapamätať

Či už máte doma vlnené, háčkované alebo iné jemné kúsky, vždy by ste mali mať na pamäti niekoľko dôležitých rád. A hoci sme si niektoré z nich spomínali, pripomeňme si ich ešte raz.

Podobne ako pri praní iných odevov, aj vlnu a háčkované kúsky treba oddeľovať podľa farby. Ak sa to dá, perte kúsky po jednom.

V prípade, že ste oblečenie trochu zašpinili, pokojne siahnite po jemnom odstraňovači škvŕn a očistite len tú časť, ktorá si to vyžaduje. Ak už je pranie nevyhnutné, vždy voľte jemný program, nízku teplotu vody aj nízke otáčky. V opačnom prípade sa môže oblečenie poškodiť.

Výber a miešanie pracieho prostriedku je rovnako podstatné ako program. Pri ručnom praní ho prilievajte jemne a zbytočne ho nepeňte. Ak používate prášok, najprv ho zmiešajte s troškou vody a až potom ho vlejte do nádoby. Pri praní v práčke ho nasypte do príslušnej priehradky.

Tak ako pranie, aj sušenie vykonávajte veľmi opatrne. Vlnené odevy sušte tak, že ich zrolujete do uterákov alebo ich vysušte na vzduchu. Háčkované veci môžete sušiť aj v sušičke, ale len pri nízkej teplote.No a napokon dôležitá informácia týkajúca sa vlnených aj háčkovaných tkanín. Žehlenie je v oboch prípadoch neprípustné, inak riskujete, že sa odev poškodí.

(Visited 5 866 times, 1 visits today)