fbpx

Napísal 12:17 Ručne zručne

7 dobrých dôvodov, prečo darovať na Vianoce výrobok od handmade tvorcu

Či už sa ohliadate po svetri z kvalitnej vlny alebo náušniciach s folkovým motívom, môžete si byť istí, že handmade výrobcovia si dajú na výsledku záležať. Nákupom im zároveň dáte najavo, že ich práca má zmysel. Oni vás za to odmenia krásnym balením a ľudským prístupom.

Kvalita výrobkov

100-percentný polyester alebo 70-percentný podiel viskózy. Aj takéto informácie si môžeme bežne prečítať na štítkoch svetrov, tričiek a iného šatstva, ktoré sa predáva v obchodoch s módou. Okrem toho, že umelé materiály eliminujú priedušnosť, v horších prípadoch vyvolávajú zápach a spôsobujú zaparenie pokožky.

Preto aby obdarovaný nemusel riešiť podobné problémy, investujte radšej viac do podomácky vyrobených kúskov z prírodných materiálov, ktoré v lete dovolia telu „dýchať“ a v zime ho zas zahrejú. Napokon, nie je nad bavlnené tričko alebo sveter z kvalitnej vlny či kašmíru.

Udržateľnosť

Mnoho tvorcov sa práci venuje doma alebo vo svojej malej dielničke. Takže žiadne továrenské procesy výrobe nepredchádzajú. A hoci je to pre výrobcu namáhavé, z hľadiska udržateľnosti je takýto prístup oveľa prospešnejší.

Na jednej strane sa neplytvá prírodnými zdrojmi (napríklad vodou ako v niektorých ázijských krajinách) a rovnako nevzniká nadmerné množstvo odpadu, ktorý znečisťuje pôdu alebo sa vyhadzuje do prírody (skládky, rieky).

Výrobcovia sa rovnako nepodieľajú na znečisťovaní ovzdušia – či už pri samotnej produkcii, alebo prepravovaním výrobkov na dlhé trasy (znečisťovanie ovzdušia leteckou dopravou).

Oproti továrenskej výrobe majú handmade producenti navrch aj v tom, že sa veľakrát snažia využiť každý zvyšok materiálu a zbytočne nič nevyhadzovať.

A ak ste si už nejaký handmade výrobok zaobstarali, zrejme viete, že tvorcovia si dajú záležať aj na balení. Na výrobkoch si okamžite všimnete, že sú zabalené svedomito, ekologicky a hlavne s láskou.

Podpora tvorcu a lokálnej ekonomiky

Vo Veľkej Británii tvorí kreatívne odvetvie 7 % HDP. Z doterajších zistení vyplýva, že vládne investície do tohto segmentu vykazujú až 100-percentnú návratnosť. Takéto výsledky sú znakom toho, že ručné a iné kreatívne práce majú z hospodárskeho hľadiska zmysel.

Okrem toho, že peniaze zostávajú v krajine, si pri nákupe handmade výrobku môžete byť istí tým, že všetky peniaze putujú k samotnému tvorcovi. Žiadne marže veľkoobchodníkov či clá ho nezaťažujú.

Vďaka tomu, že namiesto zlomkovej sumy ju dostane celú, môže uvažovať nad rozšírením podnikania. Nemej dôležité je i to, že tak oceníte jeho prácu a podporíte ho v ďalšom napredovaní.

Osobné a unikátne

Značkový parfum či najnovší model tenisiek? Ak takéto darčeky niekto vo vašom okolí potrebuje, pokojne sa nad ich kúpou zamyslite. Kúsky z veľkovýroby však nikdy nebudú také osobné ako handmade výrobky. 

Či už plánujete dať partnerovi bavlnené tričko s nápisom, ktorý poznáte len vy, alebo je to motív súvisiaci so záľubami vašich blízkych. Takýto unikátny kúsok nebude mať už nikto iný. A čo je ešte lepšie, výrobcovia handmade produktov sú mnohokrát ochotní prispôsobiť vzhľad požiadavkám a vkusu obdarovaného. S niečím takým sa pri bežne dostupnom tovare nestretnete.

EKO materiály

Menej umelých a viac prírodných materiálov, ako je drevo, vlna či ľan. Alebo recyklované materiály, ktoré by sa inak vyhodili do koša. Aj preto považujeme handmade výrobu za skvelý spôsob, ako niekoho obdarovať. 

Namiesto toho, aby sa rozširovala plastová výroba, si tvorcovia potrpia skôr na rozložiteľné materiály alebo také, ktoré by už svoje využitie nenašli. V ideálnom prípade sa upriamujú na prírodné materiály, pri ktorých sa ekologickosť aplikuje už pri samotnom pestovaní (napríklad organická bavlna).

A videli ste už tkaný koberec z použitého šatstva alebo náušnice zo zvyškov dreva? Jednoducho úžasné.

Trvácnosť

Ak sa zaujímate o ekológiu a udržateľnosť, iste ste už počuli o takzvanej fast fashion. Rýchle zaobchádzanie, ktoré zapríčiňujú neustále meniace sa trendy či cenová dostupnosť, však možno spojiť aj s inými odvetviami. Veď napokon, aj trendy v bytových dekoráciách či kozmetike sa menia veľmi rýchlo a konzumná spoločnosť je ochotná kupovať si stále nové produkty.

Je tu však aj druhá možnosť – čo tak investovať do vecí, ktoré vydržia celé roky? Polyesterové tričko s vianočným motívom vyzerá pekne, ale časom sa môže vyprať alebo roztiahnuť. Ale materiály ako bavlna alebo vlna si zachovajú svoje vlastnosti veľmi dlho, vďaka čomu môžu poslúžiť aj ďalším generáciám.

Ľudskosť

Či už na trhoch, rôznych dobročinných podujatiach alebo cez internetovú komunikáciu – pri nákupe handmade darčekov je veľká pravdepodobnosť, že prídete do kontaktu aj so samotným výrobcom. Takže to nebude len jedna z ďalších objednávok, ale veľmi príjemný rozhovor.

Ľudskosť je veľmi dôležitým atribútom aj pri výrobe. Môžete sa totižto spoľahnúť, že človek, ktorý darček vyrába, ho tvorí s láskou, vo vyhovujúcich podmienkach a za adekvátnu mzdu. A tak by to malo byť napokon pri výrobe akéhokoľvek produktu kdekoľvek na svete.

(Visited 929 times, 1 visits today)