fbpx

Napísal 10:01 Vlna inšpirácie

Od náušníc po náhrdelníky: Podčiarknite svoju krásu týmito háčkovanými šperkami

Nachystajte si jemnú priadzu, vhodný háčik a všetky doplnky. Potom už len zvoliť ľubovoľný vzor, vďaka ktorému si aj sami zhotovíte takéto trendové šperky.

Náramky

Či už jednoduchý jednofarebný, s cikcakovitým vzorom alebo v tvare kvetín na spôsob čipky – pri háčkovaných náramkoch existuje nespočetné množstvo vzorov. A tie môžete prispôsobiť vlastnému vkusu alebo štýlu blízkeho, ktorému chcete náramok podarovať.

Vopred vás však upozorňujeme, aby ste dobre zvážili výber priadze, ktorá by nemala na zápästí hrýzť. Vhodnou voľbou je napríklad bavlnená priadza Camilla, ktorá sa bežne využíva na výrobu každodenného oblečenia (detské šatstvo, svetre, ponožky).

Takisto si poznačte, aké doplnky (korálky, gombíky či karabínky na zapínanie) budete pri háčkovaní potrebovať, aby vám počas práce nechýbali.

Náušnice

Na materiál a doplnky treba myslieť aj pri náušniciach, pri ktorých budete potrebovať nielen jemnú priadzu, ale aj množstvo komponentov. Okrem háčikov na zavesenie alebo zapínanie sú dôležité ramienka a krúžky, okolo ktorých priadzu uháčkujete.

No a keď už budete mať všetko poruke, prichádza na rad samotné háčkovanie. Trendovým kúskom sú visiace náušnice, ktoré sa dajú uháčkovať na štýl čipky, v tvare srdca alebo s kvetinovým motívom.

Obľúbenými sú náušnice v tvare kruhových alebo hviezdicových mandál, ktorých veľkosť si môžete prispôsobiť vlastnému vkusu.

Náhrdelník

Chcete sebe alebo niekomu v okolí uháčkovať šperkový set? Čo tak pridať k náušniciam náhrdelník? Na výber máte množstvo štýlov a vzorov.

Za všetky spomenieme náhrdelník v tvare podbradníka, pri ktorom treba uháčkovanú časť pripevniť na dostatočne dlhú retiazku. Pekným a zároveň veľmi elegantnými sú čipkované náhrdelníky v tvare tzv. lustra alebo viac priliehavé náhrdelníky na štýl twist.

Háčkovaný náhrdelník v tvare lustra. Zdroj: Guidepatterns.com

Ak chcete šperk niečím ozvláštniť, odporúčame vám poobzerať sa po takýchto doplnkoch a pripevniť ich na háčkovanú časť. Inšpiráciou vám môže byť toto video od popletky Denise.

Extravagantným kúskom, ktorý sa dá hravo zladiť s podobným náramkom, je tento náhrdelník. Na jeho zhotovenie budete potrebovať niekoľko drevených guľôčok, okolo ktorej uháčkujete priadzu. A ak použijete viac farieb, bude to podľa nás ešte krajšie.

Choker

Hoci by sme chokre mohli zaradiť k náhrdelníkom, v tomto zozname si zaslúžia samostatné miesto. A to jednak preto, že sú momentálne veľmi trendovým šperkom, a takisto pre množstvo variácií, ktoré si viete uháčkovať.

Od jednoduchých tenkých chokerov až po hrubšie, ktoré pokrývajú celý krk. Zvoliť si takisto môžete jemnejšie vzory na štýl čipky, ktoré sa hodia aj pre nevestu a na iné slávnostné príležitosti, alebo uháčkujte nenáročný retiazkový steh či vzor v tvare menších kvetiniek.

Aby ste sa pri háčkovaní chokera odlíšili, ozdobte ho visiacou perlou alebo napodobeninou drahokamu.

Na záver nezabudnite oba konce chokera spojiť dostatočne dlhou retiazkou, prípadne si zaobstarajte karabínky a špeciálne koncovky, ktoré slúžia na podobné účely.

Prsteň

Predtým, než sa pustíte do háčkovania prsteňa, musíte mať v malíčku techniku magický kruh (inak aj magický prsteň). Ako názov napovedá, ide o spôsob retiazkového háčkovania v tvare kruhu. Technika nie je vôbec náročná a vzhľadom na veľkosť prsteňa vám háčkovanie ani dlho nepotrvá.

Nezabudnite si však zaobstarať kovový krúžok, na ktorý neskôr uháčkovaný krúžok pripevníte.

Ak si ešte na kruhové háčkovanie netrúfate, uháčkujte širší čipkový vzor, ktorý následne zošijete do hrubšieho prsteňa.

Tak ako pri iných háčkovaných šperkoch, aj v tomto prípade nič nepokazíte, ak háčkovanú časť doplníte koraklami alebo si namiesto kruhu zvoľte iný vzor (srdce, kvet či miniatúru nejakého zvieratka).

Brošňa

Na zhotovenie tohto šperku budete okrem vhodnej priadze a háčika potrebovať aj brošňový mostík, na ktorý háčkovanú časť upevníte.

Potom už len stačí vybrať vzor, ktorý chcete vytvoriť. Môže to byť niečo ženské a elegantné (mandaly, kvety) alebo sa, naopak, popozerajte po hravejších vzoroch, ktoré budú odkazom na vaše hobby, obľúbenú knihu či jedlo. Ako príklad spomenieme miniatúru zmrzliny, drobnú lienku alebo trpaslíka.

Pri háčkovaní menších predmetov, ku ktorým patria aj brošne, však nezabúdajte na to, že by vlna nemala byť príliš hrubá. Prirodzene, k jej rozmerom prispôsobte aj veľkosť háčika.

(Visited 1 470 times, 2 visits today)