fbpx

Napísal 9:11 Ručne zručne

Pletieme detskú čiapku: Ktorá priadza je na to najvhodnejšia?

Pri pletení a háčkovaní pre úplne malé detičky je najdôležitejšie vybrať takú priadzu, ktorá spĺňa tie najvyššie nároky. Nezabúdajte však na to, že priadza, ktorá je dobrá pre vás, ešte nemusí byť vhodná aj pre dieťa. Prečo je to tak?

Jemná pokožka a prírodné vlákna

Pokožka dieťaťa je veľmi citlivá, preto pri výbere vhodnej priadze netreba nič podceniť. Niektoré deti na začiatku vôbec nemajú vlásky, takže sa ich pokožka úplne dotýka čiapky. 

Priadza by mala byť mäkká, priedušná a hypoalergénna, nesmie spôsobovať škrabanie. Pre mamičky je zároveň dôležité, aby bolo možné detskú čiapku jednoducho a účinne vyprať.

Niektoré priadze sú dobré na pletené čiapky, ktoré nosia staršie deti. Často sú však úplne nevhodné pre najmenších drobcov.

Mäkkosť a priedušnosť

Ak ste si doteraz mysleli, že najlepšie je kvalitné prírodné tkanivo, ako napríklad vlna, musíme vás sklamať.

Rôzne druhy vlny totiž patria medzi známe alergény. V prípade, že dieťa nemá alergickú reakciu, vlákna, ktoré sú pre nás na dotyk mäkké, môžu byť pre dieťa stále nedostatočne jemné a dráždivé. 

Preto vám odporúčame siahnuť po označení “baby friendly”, teda označenie “vhodná pre deti”. Zloženie takejto priadze vás možno prekvapí, no najčastejšie ide o kombinované typy, ktoré obsahujú prírodné a syntetické vlákna.

Pokožka dieťaťa by mala byť chránená pred tvrdou priadzou, ktorá škriabe a je nepriedušná.

To, že mamička miluje priadze ako vlna a mohér, ešte neznamená, že sú najlepšie. Sú síce mäkkučké, ale nevhodné pre detskú pokožku. Z prírodných vlákien je vhodná iba vlna z alpaky, pretože je hypoalergénna – neobsahuje lanolín. Vlna z alpaky je zároveň dostatočne jemná a priedušná.

Ideálne materiály sú bavlna, bambus, akryl, alpaka a rôzne kombinácie všetkých týchto materiálov. Môžete si byť istá, že nehrozí škrabanie a alergická reakcia, zároveň máte zaručenú mäkkosť, pružnosť a priedušnosť.

Mäkká priadza, ktorá kombinuje ideálne vlastnosti prírodných a syntetických vlákien, je na výrobu pletenej detskej čiapky najlepšia.

Pružnosť

Priadza, z ktorej budete detskú čiapku pliesť alebo háčkovať, musí byť dostatočne pružná, aby sa prispôsobila hlave dieťaťa. Čiapka dieťa nesmie otláčať, no zároveň musí na hlave dobre držať. 

Aby ste dosiahli takýto efekt, je vhodné poobzerať sa po priadzi, ktorá je zložená z bavlny, akrylu a bambusu. Akryl sa postará o pružnosť, bavlna a bambus zasa o dostatočnú mäkkosť.

Detská čiapka musí byť dostatočne pružná, aby dieťa neotláčala a zároveň nepadala.

Pranie

Vyberte si takú priadzu, ktorá je vhodná aj na pranie v práčke. V prípade, že sa čiapka nedopatrením zašpiní, môže byť ručné pranie náročné a čerstvá mamička naň niekedy ani nemá čas. 

Vhodné je aj informovanie sa o tom, či je možné priadzu sušiť v sušičke, ktorú niektoré mamy rady využívajú. Ak si nie ste isté, ako možno konkrétnu priadzu prať a sušiť, opýtajte sa predajcu, ktorý vám poradí najlepšie.

Pre rodičov malých detí je práčka neoceniteľná záchrana. Aj preto je vhodné vybrať si priadzu, ktorú možno prať v práčke, nie iba ručne.

Týmto priadzam a čiapkám sa radšej treba vyhnúť

1. Moderné priadze s flitrami a trblietkami, čokoľvek, čo môže škriabať alebo dieťa ohroziť.

2. Hrubé a mohutné priadze, ktoré sú pre dieťa príliš ťažké.

Dávajte si pri výbere priadze naozaj pozor. Pokožka dieťaťa je veľmi jemná a znesie len to najlepšie.

3. Priadze, z ktorých sa vylučujú a vypadávajú jemné vlákna (hrozí udusenie).

4. Čipkované čiapky, kde sa dieťaťu môžu zaseknúť prsty.

5. A napokon – nekvalitné, neoznačené priadze bez etikety a bez dostatočných informácií od predajcu alebo výrobcu. Nikdy nepoužívajte priadze z neoverených obchodov, prípadne také, ktoré boli vyrobené v pochybných podmienkach. Nekvalitné priadze sú totiž často spracované a farbené pomocou rôznych škodlivých chemikálií, ktoré môžu priamo ovplyvniť zdravie dieťaťa.

(Visited 3 073 times, 1 visits today)