fbpx

Napísal 8:49 Ručne zručne

Ako sa starať o vlnený kabát? Držte sa týchto rád a bude stále ako nový

O tom, ako prať vlnené oblečenie, sme už na Zápletkách písali. Tentoraz sa však pozrieme na vlnené kabáty, ktoré vám vydržia roky, ak si osvojíte tieto návyky.

Vlnené kabáty sú veľkým trendom. A to nielen preto, že vyzerajú naozaj štýlovo. Ich výhodou je, že v zime dokonale zahrejú. A naopak, ak sa trochu oteplí, telo sa vďaka priedušnosti materiálu nepotí, čo sa o kabátoch z umelých tkanín povedať nedá.

Obzvlášť zástancov ekológie a udržateľnosti na kabátoch z prírodného vlákna láka to, že vydržia celé roky. No to len za predpokladu, že je o ne dobre postarané.

Vždy ho zaveste

Aby vlnený kabát slúžil čo najdlhšie, je dôležité neustále sa oň starať. A to neznamená len poctivé pranie, ale aj každodennú údržbu. Tak napríklad, vlnený kabát musíte vždy zavesiť na vešiak, ktorý má tvar ramienka. Ak ho necháte v chodbe s ostatnými vecami, kabát sa môže rýchlo pokrčiť.

A práve vďaka pevnému vešiaku si môžete byť istí, že vlnený odev si udrží svoj tvar. Predtým, než uložíte kabát do skrine, vyberte z neho všetky predmety, ktoré by takisto mohli zapríčiniť jeho deformáciu.Kabátu tiež prospeje, ak ho v skrini nebudete tlačiť medzi ostatné oblečenie, ale dáte ho niekam, kde bude mať okolo dostatok priestoru. Pre zachovanie jemnosti a kvality vlny je totižto dôležité, aby sa prevetrávala a prevzdušňovala.

V čase, keď budete kabát odkladať do skrine už po skončenej sezóne, dbajte na to, aby ničím nezapáchal. Výskyt molí v skriniach totižto priťahujú parfumy, vône z jedla alebo dym.

Jemné pranie

Samozrejme, skôr ako kabát po sezóne odložíte, musíte ho vybrať. Jednou z možností je zaniesť ho do spoľahlivej čistiarne. Ak si ho však chcete oprať doma, postupujte veľmi opatrne.V prvom rade si skontrolujte štítky, na ktorých sa uvádza, či ho možno prať v práčke a pri akej teplote, alebo či ho máte čistiť ručne. V prípade, že kabát môžete dať do práčky, voľte program na pranie vlny alebo len pláchanie pri nižších otáčkach.

Ak výrobca odporúča ručné pranie, nemáte sa čoho obávať. Stačí ak do vane alebo lavóra napustíte vlažnú vodu, ktorú zmiešate s pracím prostriedkom na jemné alebo vlnené odevy. 

Aj v predošlom článku sme spomínali, že vodu by ste nemali zbytočne miešať a peniť. Príliš veľa peny môže spôsobiť, že od vlny sa oddelí látka lanolín, a tak ju oberie o samočistiace vlastnosti.

Hneď ako budete mať vodu pripravenú, vložte do nej kabát a nechajte ho v nej zhruba 10 minút. Potom kabát vyberte a opláchnite ho v čistej vlažnej vode.

Vo všeobecnosti sa pri praní vlnených odevov neodporúča využívať bielidlo alebo horúcu vodu. V opačnom prípade riskujete, že vlna splstnatie, zrazí sa a stratí tak svoj pôvodný tvar.

V spojení s vlnenými odevmi platí, že ich netreba prať tak často ako iné oblečenie. Ak sa nijako nezašpiníte, kabát alebo vlnený sveter stačí oprať na začiatku a na konci sezóny. Prípadne tretíkrát počas sezóny.

Ako ho sušiť

Tak ako pranie, aj sušenie treba vykonávať nanajvýš dôkladne. Keď kabát operiete, jemnými pohybmi ho zbavte vody. Samozrejme, ručným žmýkaním, ktoré nemôže byť veľmi agresívne, všetku vodu neodstránite. Vtedy prichádza na rad sušenie pomocou uteráku.

Vezmite kabát a uložte ho na dostatočne veľký uterák. Jemne ho zrolujte, aby z neho ešte vyšla voda. Ak bude uterák po chvíli veľmi mokrý, vymeňte ho. No a potom nechajte kabát na uteráku voľne položený, kým sa nevysuší.Neskôr, keď bude kabát už ako-tak suchý, môžete ho zavesiť na vešiak a dať von. Nikdy ho nenechávajte na priamom slnku, obzvlášť ak je farebný. Slnko môže farbu vyťahať a kabát by nemusel vyzerať tak ako predtým.

Po vysušení počkajte aspoň 24 hodín, kým si dáte kabát na seba. Budete si tak istí, že na ňom nebudú žiadne záhyby a nepoškodíte tak jeho elasticitu.

Priebežná údržba

Dajme tomu, že kabát ste poctivo oprali aj vysušili. Majte však na pamäti, že pri vlnených kabátoch to nie je dostačujúce. Aby odev z prírodného vlákna vydržal, treba ho čistiť nasucho počas celej sezóny.A v čom to suché čistenie spočíva? Zaobstarajte si jemnú kefu na oblečenie, pomocou ktorej budete z kabátu odstraňovať nečistotu a zachytené vlákna. Takéto čistenie robte priebežne, nielen vtedy, keď je kabát viditeľne špinavý.

V rámci priebežnej údržby je rovnako dôležité čistenie škvŕn. Ak na kabáte nájdete nejaké fľaky, nemusíte ho hneď prať, pretože príliš častým praním sa znižuje kvalita odevu (horšia priedušnosť a izolačné vlastnosti). Namiesto toho siahnite po handričke, ktorú ste si namočili vo vode zmiešanej s jemným pracím prostriedkom.

Následne prechádzajte handričkou po škvrne. Za žiadnych okolností ju nedrhnite a radšej po nej prejdite jemne aj viackrát. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že vlákna v tejto časti znehodnotíte, a tým poškodíte celý kabát.

(Visited 4 857 times, 1 visits today)