fbpx

Napísal 13:15 Vlna inšpirácie

Máte v okolí budúcu maminu? Uháčkujte jej bábätku niektorú z týchto 12 vecí

Nielenže sú praktické, ale dokonca aj skvelo vyzerajú. Tieto vecičky urobia radosť každej mamine a jej bábätku.

Čiapka

Či už klasická, so šnúrkami na viazanie alebo s brmbolcom – čiapka sa budúcej mamine a najmä jej bábätku určite hodí. Veď napokon, novorodenci a menšie detičky ju využijú nielen v zime, ale aj v chladnejších jarných a letných dňoch.

Okrem častého využívania je na čiapočkách skvelé to, že si môžete ich vzhľad prispôsobiť vlastným predstavám. Alebo ak poznáte pohlavie, prispôsobte mu farby a doplnky.

V prípade, že bude mať mamina chlapca, pridržiavajte sa napríklad modrej alebo neutrálnej bielej. Naopak, ak to bude dievčatko, zvoľte pekné dievčenské farby a skrášlite čiapku kvetmi či mašličkami.

Pre maminy, ktoré čakajú dievčatko, jednoznačne potešia trendové kúsky ako čelenka alebo baretka.

Topánočky

Tak ako čiapky, aj háčkované topánočky pre deti sa dajú vyrobiť na mnoho rôznych spôsobov. Praktickým spoločníkom im budú hlavne topánky s hrubšou podrážkou a šnurovaním, vďaka ktorému sa dieťatku z nohy tak rýchlo nezošmyknú.

Uháčkovať takéto originálne topánočky? Pre skúsených pletiarov a pletiarky žiadny problém.

V čase, keď ho bude mamina kočíkovať alebo si spolu len niekam odbehnú, postačia bábätku jednoduché našuchovačky. Tie môžu byť uháčkované až po členky alebo môžu pripomínať dospelácke mokasíny.

Menej praktickou a viac štýlovou záležitosťou sú uháčkované baleríny alebo sandále.

Šaty

Teraz budeme myslieť skôr na maminy, ktorým bocian donesie dievčatko. Háčkované šaty sú totižto typickým kúskom pre malé slečny. A či už sa rozhodnete uháčkovať šatočky na každodenné nosenie, alebo im dodáte skôr slávnostný a príležitostný šmrnc – to necháme na vás.

No tak ako pri iných kúskoch, aj v tomto prípade máte veľa možností. Môžete uháčkovať šaty len na ramená alebo s krátkymi rukávmi.

Topánočky

Tak ako čiapky, aj háčkované topánočky pre deti sa dajú vyrobiť na mnoho rôznych spôsobov. Praktickým spoločníkom im budú hlavne topánky s hrubšou podrážkou a šnurovaním, vďaka ktorému sa dieťatku z nohy tak rýchlo nezošmyknú.

Aby dieťatku nebolo chladno, môžete šaty zladiť s krátkymi nohavicami. Parádnym doplnkom bude aj čelenka alebo čiapočka rovnakého vzhľadu.V súvislosti s háčkovaním šatočiek však nezabudnite vybrať veľmi vhodnú priadzu, ktorá bude jemná na dotyk a nebude pokožku dieťatka hrýzť. Z galantérie Mimib.sk tieto požiadavky spĺňa napríklad mäkká a pohodlná priadza YarnArt Bella Baby, z ktorej môžete uháčkovať aj iné detské vecičky, napríklad šály alebo svetre.

Prepracované viacfarebné šatôčky s dlhými rukávmi.

Svetrík

A keď už hovoríme o tých svetroch, aj to je skvelý nápad na darček pre budúcu mamičku. Obzvlášť na zimné mesiace, keď ho dieťatko vynosí vonku aj vnútri.

Okrem toho, že môžete pri svetríkoch voliť všakovakú farbu (nám sa páčia farebné alebo dievčenské ružovo-biele), ich môžete rôzne doladiť, a to napríklad mašličkami alebo kvietkami. Pre dievčatká môžete dokonca uháčkovať nevšedné pončo.

A ak máte času a priadze nazvyš, uháčkujte k svetríku nohavice (prípadne niečo iné) a podarujte mamine vecičky ako celý set.

Ponožky

Máte menej času, no radi by ste budúcej mamičke aj tak niečo uháčkovali? Ponožky pre dieťatko sú stávkou na istotou. Ak máte s háčkovaním skúsenosti a ide vám práca od ruky, zhotovenie jednej ponožky vám nezaberie ani hodinu. Takže si nájdite zhruba dve hodinky a o praktický darček máte postarané.

Samozrejme, na začiatku si premyslite, či budete používať viac farieb a aký vzhľad budú ponožky mať. Budú nižšie, vyššie alebo to budú dokonca podkolienky? Doladíte ich niečím alebo budú bez ozdôb? Od toho všetkého závisí, koľko vám háčkovanie potrvá.

No ako sme spomínali, pri jednoduchších vzoroch a nie príliš vysokých ponožkách ich máte do dvoch hodín hotové.

Rukavice

Posledným praktickým kúskom oblečenia, ktorý sa hodí obzvlášť na zimné mesiace, sú rukavice. Aj v tomto prípade ide o pomerne malý kúsok, preto ich budete mať uháčkované za chvíľu. A ak aj netrafíte veľkosť, nič sa nedeje, dieťatku sa hodia, keď trochu vyrastie.

Praktickou súčasťou rukavíc sú menšie ušká, vďaka ktorým sa budú dať niekam zavesiť. Alebo ich rovno spojte priadzou, aby ich malo dieťatko vždy pokope.

V prípade, že chcete uháčkovať ešte niečo, rukavice vyzerajú skvelo v kombinácii s rovnakou čiapkou alebo šálikom.

Prikrývka

Rôzne tvary, vzory a postupy – pri háčkovaní deky pre bábätko sa fantázii medze nekladú. A či už sa rozhodnete pre cikcakovitý vzor, vlnitý vzor afghan alebo obľúbené granny štvorce, ktoré sa následne zošijú dokopy, konečná voľba zostáva na vás.

Pri háčkovaní prikrývok si však dávajte pozor na výber háčikov. Ak totižto pracujete s hrubšími priadzami, musíte mať aj hrubšie háčiky (na deky sa zvyknú používať štvor- a šesťmilimetrové háčiky).Okrem veľkosti háčika vás tiež upozorňujeme na výber priadze. Keďže dieťatko bude pod ňou alebo na nej ležať, vlna by nemala byť plstnatá a nepríjemná k pokožke.

Prikrývka môže poslúžiť počas prebaľovania aj ako podložka.

Hračka

Podobne ako oblečením, ani háčkovanou hračkou nič nepokazíte. Obzvlášť ak sa pustíte do háčkovania zvieratiek alebo postavičiek, ktoré potešia dievčatko aj chlapčeka.

Veľkým trendom súčasnosti je japonská technika amigurumi, ktorej výsledkom sú nádherné postavičky, často inšpirované rozprávkovými bytosťami.

Postavičky a zvieratká uháčkované technikou amigurumi.

No či už sa pustíte práve do amigurumi, alebo to bude iná technika, nezabudnite na výplň do hračiek a tiež doplnky, napríklad očká, nošteky alebo gombíky.

Podbradník

Uháčkujte vzor podľa vlastného výberu a potom už len dorobte zapínanie. To môžete vyriešiť našitím suchého zipsu, gombíkom a jednou dierkou alebo dvomi priadzami, pomocou ktorých sa bude podbradník uväzovať okolo krku.

Na podbradníkoch je skvelé to, že ho využije každá mamina a pri univerzálnom výbere farby sa váš výtvor hodí pre dievčatko aj chlapčeka.

Zavinovačka

To isté platí aj pri zavinovačke, ktorá sa dá vyrobiť na mnoho rôznych spôsobov. Môžete ju zhotoviť buď ako „vrecúško“, ktoré sa bude uzatvárať pomocou gombíkov. Ďalšou možnosťou je uháčkovať zavinovačku na spôsob deky a zapísanie umiestniť po oboch okrajoch.

Skvelým vylepšením nielen háčkovaných zavinovačiek je kapucňa, ktorá sa hodí po kúpeli alebo pri prenášaní dieťatka po vonku.

Všestranná taštička

No a napokon tu máme jednu multifunkčnú taštičku, ktorú môže mamina použiť na plienky, obrúsky, kozmetiku, prípadne iné menšie veci.

Taštička bude skvelým spoločníkom do kočíka alebo do batožiny, ak bude mamina s bábätkom niekam cestovať. Okrem toho, že taštička má viacero účelov, je ideálnou vecičkou, ktorú zvládnu uháčkovať aj začiatočníci.

(Visited 1 304 times, 2 visits today)