fbpx

Napísal 16:40 Popletky

Spolumajiteľka galantérie Mimib: Háčkovanie čaká krásna a dlhoročná budúcnosť

Popletka Miška, spolumajiteľka online galantérie Mimib, má len 26 rokov, no ručným prácam sa s láskou venuje odmalička. Pletenie náramkov či výroba príveskov v detstve viedli až k háčkovaniu, ktorému sa začala aktívne venovať pred štyrmi rokmi.

Spolumajiteľka galantérie Mimib naozaj vie, čo predáva. Sama totiž háčkuje takéto krásne hračky. Zdroj: archív Michaely Lelovicsovej

Dnes sa Miška háčkovaniu venuje na materskej dovolenke, počas ktorej sa stará o svoje dve detičky. K tejto tvorivej činnosti sa však dostane iba vtedy, keď deti spia. Je to však relax a koníček, pri ktorom si dokáže najlepšie oddýchnuť a načerpať množstvo energie.

Na úvod prezraďte našim popletkám, ako a prečo vznikla galantéria Mimib?

Galantéria Mimib vznikla na základe toho, že som objavila čaro háčkovania a úplne sa do tejto činnosti zamilovala. Stále som si kupovala nové a nové priadze, samozrejme, aj tie, ktoré som vôbec nepotrebovala.
No ako každá správna popletka, aj ja som chcela mať doma všetko, čo mi padlo do oka. Keď môj partner Peter videl, ako veľmi som si háčkovanie obľúbila, rozhodol sa založiť online galantériu. A tak vznikla naša galantéria Mimib.

Miška a Peter spoločne rozbehli galantériu Mimib. Peter sa venuje obchodu a administratíve, Miška zasa kreatíve a sociálnym sieťam. Zdroj: archív Michaely Lelovicsovej

Aké to je rozbiehať galantériu v online prostredí? 

Nuž ja som hlavne popletka a partner Peter zasa obchodník, takže môžem odpovedať iba čiastočne. No nie je to vôbec jednoduché. Internetový obchod nie je vôbec ako kamenná predajňa, kde máte veľký a krásny výklad, ktorí ľudia vidia už zdiaľky a do obchodíku vojdú aj zo zvedavosti. 

Na internete preto musíte byť skutočne neustále na očiach a budovať si meno. Komunikovať so zákazníkmi, vytvárať si stabilnú klientelu, ale aj poskytovať tie najlepšie služby, za ktoré získate vynikajúce a overené hodnotenia. Začiatky boli najťažšie, no teraz je to o tom, že treba vydržať a nevzdávať to.

V galantérii Mimib nájdu popletky všetko potrebné na pletenie a háčkovanie, rôzne typy priadzí, ihlíc a háčikov. Zdroj: archív Michaely Lelovicsovej

Aké produkty nájdu popletky vo vašej galantérii Mimib?

V našej galantérii nájdu popletky všetko potrebné na pletenie a háčkovanie, množstvo typov priadzí, či už prírodných alebo umelých, kovové aj ergonomické háčiky, kovové aj bambusové ihlice, no nechýbajú ani rovné, ponožkové, kruhové a pomocné ihlice. Ponuku dopĺňajú výplne do hračiek, napríklad antialergické duté vlákno alebo granulát. 

Na našom e-shope tiež máme rôzne dná na košíky a kabelky, veľmi zaujímavé gombičkové puzzle a v neposlednom rade máme obrovskú ponuku očiek a noštekov na háčkované a pletené hračky. Novinkou je, že máme aj vlastný merch – tričká a šálky s kreatívnymi textami a pekným dizajnom.

Novinkou online galantérie Mimib sú aj vlastné originálne tričká a hrnčeky s kreatívnymi textami a pekným dizajnom. Zdroj: galantéria Mimib

Čo všetko zahŕňa vaša práca? Venujete sa skôr administratíve alebo kreatíve?

Mojou primárnou úlohou je najmä kreatíva, čo zahŕňa správu sociálnych sietí, komunikáciu a poradenstvo, ktoré poskytujem popletkám z celého Slovenska. Na tejto časti práce mám najradšej, že môžem popletkám dobre poradiť, niečo im odporučiť, prípadne nájsť riešenie problému, s ktorým sa pri háčkovaní alebo pletení stretli. No a o administratívu a obchodnú časť sa stará partner Peter.

Prezraďte nám, čo je na vašej práci pre galantériu Mimib najzaujímavejšie a, naopak, čo je najnáročnejšie?

Najzaujímavejšie je, že si môžem ohmatať úplne všetky priadze, ktoré máme v ponuke. To úplne milujem. 🙂 A najnáročnejšie je chystanie balíkov a expedičná časť.

Najmäkkšie a najhebkejšie – také priadze sa hodia na háčkovanie oblečenia pre deti najviac. Zdroj: archív Michaely Lelovicsovej

Háčkovanie je v poslednom období mimoriadne populárne aj vďaka sociálnym sieťam. Myslíte si, že ide o krátkodobý trend alebo čaká háčkovanie dlhoročná budúcnosť?

Áno, háčkovanie je momentálne veľmi rozšírené a myslím si, že to nebude iba taký krátkodobý trend. Háčkované a pletené veci majú totiž vysokú pridanú hodnotu. A viete prečo? Každý z nás dokáže oceniť veci a výrobky, ktoré niekto robí ručne, no najmä, že do tejto ručnej práce vložil radosť, skúsenosť a lásku. To robí z háčkovaných a pletených výrobkov niečo viac, to im dáva tú vysokú pridaná hodnotu.

Je to skúsenosť, ktorú dokážete chytiť a ohmatať, šikovnosť, ktorú niekto dokáže zhmotniť. A preto si myslím, že háčkovanie a pletenie čaká krásna a dlhoročná budúcnosť.

Tiež ste jednou z popletiek, ktorá pravidelne háčkuje. Prečo ste sa začali venovať tejto činnosti?

Raz v práci, počas obednej prestávky, som sa na Sashe preklikala na link, kde som našla jedného ručne robeného macka. Netušila som, akou technikou je macko vyrobený, ani to, čo je na jeho výrobu potrebné. Vedela som však, že ho chcem a že si ho chcem vyrobiť sama. 

Po celodennom hľadaní sa mi podarilo kúpiť si na výrobu macka návod. Hneď ako mi prišiel, začala som si ho čítať a zistila som, že je to pre mňa jedna veľká španielska dedina. (smiech) Z návodu sa mi podarilo zistiť, čo všetko potrebujem, a po práci som utekala do najbližšej galantérie kúpiť si priadzu a háčik. Celý večer som potom strávila na YouTube hľadaním a pozeraním videí o tom, ako začať háčkovať. A skúšala som, skúšala a skúšala.

Prvá háčkovaná hračka od Mišky. A aj vďaka dokončeniu tejto hračky uzrela svetlo sveta galantéria Mimib. Zdroj: archív Michaely Lelovicsovej

Z môjho prvého, skoro dokonalého “magického kruhu” som skákala od radosti po plafón. (smiech) A po necelom týždni skúšania podľa návodu na macka sa zrodil môj “myšo-maco-pes”, je ťažké určiť, čo presne to bolo. Ja som však na tento môj prvý výtvor nesmierne hrdá a do dnešného dňa ho mám pekne odloženého, pretože mi pripomína moje začiatky v háčkovaní.

Som veľmi rada, že som môj výtvor dokončila a že som ho po pár hodinách nevyhodila von oknom. (smiech) Moja druhá háčkovaná hračka sa už podobala viac na tú z návodu a myslím si, že každou ďalšou to bolo lepšie a lepšie. A je to tak až dodnes. Zlepšujem sa neustále.

Čo podľa vás prináša človeku háčkovanie a pletenie?

Vďaka háčkovaniu a pleteniu sa človek učí precíznosti a hlavne trpezlivosti. Možno nie sú všetky vaše výrobky hneď od začiatku dokonalé a bez chybičky, ale sú jedinečné a v každej pletenine sa tak skrýva aj kúsok z vás, kúsok vášho srdca a drahocenného času.

Háčkovanie slúži ako relax a zároveň sú háčkované výrobky symbolom toho, že ste ochotní niekomu darovať váš čas. A to je dnes veľká vzácnosť. Zdroj: archív Michaely Lelovicsovej

Čo vás na háčkovaní baví úplne najviac? 

Tak na toto mám veľmi jednoduchú a krátku odpoveď. Na háčkovaní ma najviac baví, že mojimi výtvormi viem vyčariť úsmev nielen na detských tváričkách. 🙂

A úplne najmenej?

Úplne najmenej ma baví zošívanie jednotlivých dielov. Ale tak to majú asi všetky popletky. (smiech)

Výber tej správnej priadze je pre mnohé popletky náročný proces. Máte nejakú osvedčenú radu, ktorá im môže pomôcť?

Pri výbere vhodnej priadze si treba najprv premyslieť, na čo ju chceme použiť. V prvom rade, či chceme pliesť alebo háčkovať. Potom či chceme vyrábať hračky, oblečenie, deky alebo nejaké dekorácie či bytové doplnky. 

Každá priadza je špecialna a má iné vlastnosti. Kým na hračky je odporúčaná bavlna, tak na zimné svetre, čiapky alebo šály sa odporúča merino vlna, ktorá veľmi dobre zahreje. Je rozdiel aj medzi letnými a zimnými priadzami. Letné sú tenšie a chladivé a zimné zas hrubšie a hrejivé.

Dnes si môžete vybrať rôzne priadze, rôzne háčiky a rôzne techniky. Aj preto je každý háčkovaný výrobok v každom smere unikátny. Zdroj: archív Michaely Lelovicsovej

Odkiaľ beriete inšpiráciu na háčkovanie rôznych vecí?

Najčastejšie čerpám inšpiráciu z Pinterestu, je to obrovská studnica nápadov. Okrem toho sa však v poslednom čase zameriavam aj na vytváranie vlastných návodov a na rozvíjanie nápadov, ktoré mi skrsli v hlave.

Ešte nám prezraďte, na ktoré kúsky ste patrične hrdá? Máte nejaký obľúbený?

Som hrdá na každý môj uháčkovaný kúsok, najviac však na dve žirafy, ktoré patria medzi moje prvotiny v háčkovaní.

Najobľúbenejšie háčkované výrobky popletky Mišky sú tieto dve farebné žirafky. Zdroj: archív Michaely Lelovicsovej

Máte nejakú dobrú radu, ktorú by ste dali začínajúcim popletkám?

Nevzdávajte sa. Naozaj nikdy, ani po prvých neúspešných pokusoch. To je to najdôležitejšie. Keď prekonáte toto, už vás pri háčkovaní a pletení nič nezastaví. 🙂

(Visited 2 619 times, 1 visits today)