Obrovským módnym hitom dneška sú háčkované plavky. Ak si ich chcete vlastnoručne vyrobiť, poradíme vám, akú priadzu použiť a čo okrem nej budete potrebovať.
Výber priadze
Základom pri háčkovaní plaviek je výber priadze, ktorá musí spĺňať niekoľko veľmi dôležitých kritérií.
V prvom rade myslite na to, že prírodné priadze sa zväčša na háčkovanie bikín nepoužívajú. Hoci majú mnoho iných benefitov, v niektorých prípadoch môžu škriabať alebo plstnatieť. A to pri kúskoch ako plavky nie je vôbec vhodné.
Zároveň treba povedať, že niektoré prírodné priadze majú skvelé absorbčné schopnosti, čo je však pri plavkách skôr nevýhoda. Ak materiál nasaje príliš veľa vody, skomplikuje to sušenie, plavky oťažejú alebo sa dokonca zdeformujú.
Preto radšej siahnite po syntetickej priadzi, ktorá nezadržuje až tak veľa vody a rýchlo schne. Typickými syntetickými priadzami, ktoré sa používajú na plavky a iné letné vecičky, je akrylová (mikrovlákno) alebo polyesterová.
Z konkrétnych produktov vám odporúčame priadzu Alize Diva Stretch, ktorá pozostáva z mikrovlákna (92 %) a elastanu (8 %). Priadza je jemná, pružná a zároveň sa s ňou ľahko pracuje. Oproti iným má navrch aj v tom, že si môžete vyberať zo širokého spektra farieb – klasických aj štýlových.
A že je táto priadza naozaj na plavky ako stvorená, o tom vás presvedčia odporúčania skúsených popletiek na YouTube. V nedávnom rozhovore pre náš magazín Zápletky nám napríklad popletka Martina Škulecová povedala, že na háčkovanie plaviek taktiež používa priadzu Alize Diva.
Ak chcete predsa háčkovať plavky z prírodnej vlny, odporúčame vám siahnuť po kombinovanej priadzi. Pri háčkovaných plavkách to môže byť napríklad bavlna v kombinácii s elastanom, polyesterom alebo akrylom.
Syntetické vlákno nie je vhodné len preto, že absorbuje minimum vody. Jeho výhodou je elasticita. To znamená, že sa dokáže prispôsobiť postave a dokonale ju obopnúť.
Na druhej strane sa však nemusíte báť, že sa časom roztiahne. Aj keď sú syntetické priadze prispôsobivé, stále si držia pekný tvar. A to platí aj o kúskoch, ktoré sa z nich vyrábajú.
Čo sa týka hrúbky, pri háčkovaných plavkách používajte troj- až štvormilimetrovú priadzu.
Vlna s takýmto rozmerom je akurátne tenká na to, aby boli plavky pekné a zároveň sa vám s ňou aj dobre pracovalo. O hrúbke priadze napovedá jej váha, ktorú nájdete na obale klbka.
Háčik a podšívka
Samozrejme, na to, aby ste si uháčkovali bikiny, vám nebude stačiť len priadza. Ako pri iných projektoch, aj teraz si musíte vybrať vhodný háčik.
Usmerniť vás môže základné pravidlo, ktoré hovorí, že ak používate priadzu hrubú od 3,5 mm do 4,5 mm, poslúži vám na to háčik veľkosti 4 mm.
Ak je háčik veľký 6,5 mm, priadza by mala byť hrubá 6 až 7 mm. Veľkosť háčika, ktorá určuje jeho hrúbku, by sa teda s hrúbkou priadze mali k sebe približovať.
No a keďže na plavky sa využíva priadza hrubá od troch do štyroch milimetrov, podobnú veľkosť by mal mať aj háčik. Bežne sa na plavky používa háčik s veľkosťou 3,25 alebo 3,5 mm. Skúsené pletiarky a pletiari si však trúfnu aj na háčkovanie s hrubšími háčikmi.
Na rozdiel od iných háčkovaných textílií, pri plavkách vám nestačí len priadza a háčik. Musíte si zaobstarať aj podšívky do vrchného dielu.
Tento komponent je veľmi dôležitý, pretože bikiny pekne tvaruje a zároveň zaručuje, že vrchný diel nebude pôsobiť extravagantne.
No a napokon si nezabudnite prichystať nožnice, ihlu a niť. Toto náčinie sa vám zíde najmä vtedy, keď budete mať háčkované kúsky hotové a budete ich spájať dokopy.