fbpx

Napísal 15:20 Popletky

Martina z Yarn Artist: S manželom sme skombinovali jeho prax z drevovýroby a moju záľubu v háčkovaní

Popletka Martina Tóthová pod značkou Yarn Artist háčkuje originálne taburetky, ktoré sú skvelým bytovým doplnkom aj radosťou pre detičky.

Váš sortiment pozostáva najmä z taburetiek, hračiek, tašiek a dekorácií. Je nejaký kúsok, ktorý háčkujte najradšej?

Nie je to žiadny konkrétny kúsok. No najradšej háčkujem taburetky v tvare zvieratiek, pretože viem, že tie vyčaria úsmev na detských tváričkách. Úprimná detská radosť je pre mňa najlepšou motiváciou.

Ako ste spomenuli, taburetky háčkujete v tvare zvieratiek. Ide o funkčný alebo skôr štýlový doplnok do interiéru?

Naše taburetky sú unikátnym a štýlovým doplnkom, ktorý vynikne v každom interiéri. Ale nedokážem si predstaviť, že by sa detičky na taburetky iba pozerali. To znamená, že sú konštrukčne navrhnuté tak, aby boli vhodné aj na občasné sedenie.

Akú výplň na vypchávanie zvieratiek používate?

Čo sa týka výplne zvieratiek (hračiek) a zvieratkovských častí taburetiek, používam na to antialergické duté vlákno.

Priznám sa, že podobné kúsky som ešte nikde nevidela. Kde sa vzal nápad háčkovať niečo také?

S manželom sme sa snažili vymyslieť produkt, ktorý bude kombináciou jeho dlhoročnej praxe z drevovýroby a mojej záľuby v háčkovaní. Inšpiráciu sme čerpali aj z internetu, pričom voľne dostupné návody háčkovaných zvieratiek som si upravila podľa našich potrieb.

Postupom času som prišla s vlastnými návodmi, napríklad na taburetku bulteriéra. Drevený základ taburetiek, ktorý sme si sami navrhli, vyrábajú výhradne pre nás v Maďarsku.

Plánujete do ponuky zaradiť aj niečo nové?

Ponuku chceme rozšíriť o dekoračné a bytové doplnky. Čoskoro si naši zákazníci budú môcť objednať vankúše, koberce a deky. Stále sa snažíme vymyslieť aj niečo tematické, napríklad na Vianoce či Veľkú noc. Možností je neúrekom, preto by som do portfólia chcela v budúcnosti zaradiť aj oblečenie – topy, tielka, sukne, čiapky a šály.

Často robíme aj objednávky na mieru na základe požiadaviek zákazníka. To je veľakrát obrovská výzva. Snažíme sa maximálne splniť očakávania našich zákazníkov. Zatiaľ sme sa s negatívnou recenziou nestretli, čo nás nesmierne teší.

Aký typ priadze využívate – syntetickú, prírodnú či kombinovanú?

Na taburetky a tašky používame prírodnú priadzu, špagát zo 100 % recyklovanej bavlny značky Bobbiny. V začiatkoch som vyskúšala viacero špagátov od rôznych výrobcov, no značka Bobbiny sa po kvalitatívnej stránke ukázala ako najlepšia voľba. Na zvieratká (hračky) používame zmesovú priadzu Jeans od výrobcu Yarnart.

Na pohľad to vyzerá tak, že vlna je celkom hrubá. S akým háčikom pracujete?

Taburetky háčkujem z trojmilimetrového bavlneného špagátu a na to používam háčik č. 6. Tašky vyrábam z troj- a päťmilimetrového špagátu. Takže v závislosti od modelu používam háčik č. 6 alebo 8.

Najväčší háčik, aký som kedy použila, bol č. 16 na háčkovaný kôš na hračky pre dcérku z deväťmilimetrového špagátu. Čím väčší háčik, tým rýchlejšie to ide. Aj keď musím uznať, že so špagátom sa pracuje trochu ťažšie ako s tenkou priadzou.

Koľko času vám háčkovanie jednej taburetky zaberie?

Samotné uháčkovanie jednotlivých častí zvieratka a sedáku zaberie približne 6 – 7 hodín. Ďalšie 2 – 3 hodiny trvá zošívanie častí, vypchávanie a prichytenie sedáku k taburetke. Mojou najmenej obľúbenou činnosťou je prišívanie hlavy zvieratka na sedák. Niekedy to trvá aj hodinu, kým je výsledok taký, aký chcem.

Robíte všetko sama alebo vám niekto pomáha?

Háčkujem sama. Aj keď pri dcérke sa to väčšinou nedá. (smiech) Preto pracujem, až keď zaspí. Nápadov je veľa a času málo. Niekedy si prajem, aby mal deň aspoň o 10 hodín viac. Všetky ostatné veci, ktoré sa týkajú podnikania, zabezpečuje manžel. Sama by som to momentálne nestíhala.

Chceli by ste sa po rodičovskej dovolenke venovať naplno len ručným prácam?

Určite áno. Je to niečo, čo ma skutočne baví a napĺňa. V budúcnosti by som sa chcela venovať tvorbe vlastných návodov. Mám veľa nápadov, na ktoré teraz nemám čas. Navyše, handmade výrobky sa dostávajú opäť do povedomia, takže v tom vidím potenciál.

Všimla som si, že taburetky nemajú jednotnú cenu, hoci vyzerajú vcelku podobne. Od čoho závisí, koľko výsledný kúsok stojí?

Cena závisí nielen od množstva použitého materiálu, ale hlavne od časovej náročnosti háčkovania. Medzi jednoduchšie kúsky patrí napríklad krokodíl. Naopak, jedny z najzložitejších vecičiek sú zebra a jazvečík.

Je o vaše produkty záujem? Kto tvorí vašu cieľovú skupinu?

Chceme sa zviditeľniť hlavne so zvieratkovskými taburetkami. Ide o originálne kúsky, ktoré vyrábame z prvotriednych materiálov a s dôrazom na kvalitu. Na trhu sa naše výrobky objavili len minulý rok v lete. Pravdou je, že sme čakali trochu väčší záujem. No ako sa hovorí, všetko chce čas. A my robíme všetko preto, aby sa to rozbehlo.

Nesmierne nás však teší, že už po krátkom čase máme verných zákazníkov, ktorí sa k nám vracajú. Pri zvieratkovských taburetkách sú našou cieľovou skupinou hlavne rodiny s deťmi do piatich rokov. Čo sa týka tašiek, tam je to rôzne – od mladých násťročných slečien až po babičky.

Na našom magazíne Zápletky prinášame tipy a rôzne návody. Viete teda našim popletkám poradiť, kde načerpať inšpiráciu, ak si chcú samy taburetku zhotoviť?

Myslím si, že najviac inšpirácie sa dá čerpať určite z internetu. Osobne veľmi obľubujem sociálnu sieť Pinterest. Je to nekonečný zdroj návodov a nápadov. K háčkovaniu som sa dostala prostredníctvom YouTube, kde som sa učila háčkovať podľa videí. Možnosti sú neobmedzené, treba mať len trošku času a chuť niečo pekné vytvoriť.

Produkty od popletky Martiny Tóthovej nájdete na stránke yarn-artist.com.

Rozhovor pripravila: Natália Čerňancová

(Visited 1 734 times, 1 visits today)